23.05.2016 11:17

Google Ara - Smartfon z modułów

Projekt Google Ara, powstała jeszcze w 2014 roku idea skonstruowania modularnego smartfona, ma się dobrze i zmierza do szczęśliwego zakończenia – podczas konferencji Google I/O 2016 zademonstrowano działającą wersję telefonu.

Google Ara - Smartfon z modułów
foto: materiały prasowe

Telefon zgodny z systemem Ara składa się z platformy bazowej - ekranu i umieszczonych za nim podstawowych elementów konstrukcyjnych smartfonu (procesora, układu graficznego, modułu telefonicznego itp.).

Z tyłu zaprezentowanego – i w pełni sprawnego – prototypu znalazło się miejsce na sześć modułów. Według założeń Google, mają one oferować funkcjonalności niespotykane do tej pory w telefonach lub stanowić zdecydowanie lepsze wersje już istniejących.

Pierwsze z zaprezentowanych na konferencji modułów nie miały w sobie jeszcze tej zapowiadanej wyjątkowości – widać było przede wszystkim głośniki i aparaty fotograficzne. Wrażenie zrobił jednak sposób, w jaki wkładane i wyjmowane są poszczególne komponenty.

Jak się okazało, wybrany moduł wystarczy włożyć w odpowiednie miejsce, by po prostu zaczął działać – czas potrzebny na jego uruchomienie to tylko sekunda. Nie jest potrzebny restart ani instalowanie sterowników. Nieco więcej zachodu zajmuje wyjęcie części – należy wybrać odłączany komponent poprzez aplikację bądź… wydać odpowiednią komendę głosową asystentowi Google.

Telefon poczeka, aż zostanie skierowany tyłem do góry i odrzuci wskazany moduł. W pokazanym podczas konferencji prototypie przewidziano miejsce na sześć rozszerzeń – Google zapowiedziało, że ich liczba i rozmieszczenie ma być dowolnie wybierane przez twórców sprzętu, a ten może być różnej wielkości oraz kształtów (niekoniecznie musi wyglądać jak tradycyjny smartfon).

Zgodność modułowa w Google Ara

Złożono także ważną obietnicę – wszystkie moduły, jakie powstaną, mają być zgodne z wszystkimi telefonami zbudowanymi według specyfikacji projektu Ara. Dzięki temu do starszych konstrukcji bez problemu włoży się nowe komponenty, a nowe smartfony obsłużą moduły już posiadane przez użytkowników.

Jako przykład rozszerzenia, który nie ma swojego odpowiednika wśród produkowanych dziś smartfonów pokazany został glukometr – do modułu wystarczy włożyć pasek, żeby odczyt pojawił się na ekranie i został zapisany w odpowiedniej aplikacji. Pozwoli to cukrzykom nie tylko dokonywać pomiarów praktycznie wszędzie (telefon ma się ze sobą zawsze), ale także w prosty sposób pokazywać historię choroby podczas wizyt u lekarza (lub nawet udostępniać ją zdalnie).

foto: kadr z wideo

Google ogłosił wstępną listę partnerów, którzy tworzą rozszerzenia dla projektu Ara. Znalazły się na niej zarówno korporacje - Samsung, Panasonic, TDK, Toshiba, Sony Pictures - jak i mniejsze firmy, dysponujące ciekawymi rozwiązaniami. Wśród tych drugich są między innymi Harman, BACtrack, iHealth czy Eink.

BACtrack znany jest z produkcji alkomatów, które można podłączyć do smartfonów, pokazał także wstępną wersję inteligentnej opaski podającej stężenie alkoholu we krwi. Moduł przygotowany przez Eink widać najprawdopodobniej na zaprezentowanym wyżej filmie – to energooszczędny, drugi wyświetlacz.

Komponenty mają mieć nie tylko różne funkcje, ale także możliwość indywidualizowania ich za pomocą materiałów, z których zostały wykonane – przykładem były moduły z drewna – oraz nadawane im różnych kolorów. Dzięki temu każdy ze smartfonów zgodny z projektem Ara będzie mógł wyglądać inaczej.

Google obiecuje, że złącza będą w stanie wytrzymać 10 000 podłączeń modułów. Projekt Google Ara ma być otwarty i dostępny dla każdego producenta.

foto: kadr z wideo

Wersja dla programistów i twórców rozszerzeń będzie dostępna jeszcze w 2016 roku, pierwsze modularne smartfony znajdą się w sprzedaży w roku 2017. Wyszukiwarka obiecała podczas konferencji Google I/O 2016, że finalna wersja platformy Ara będzie „smukła i piękna”.

Swoich sił z modułami zwiększającymi możliwości telefonów próbują także inni producenci – LG G5 obsługuje kilka różnych rozszerzeń, robi to jednak w zupełnie inny sposób niż proponowany przez Google.

Jaki moduł chcielibyście używać na smartfonach Ara?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Google Technologia