17.09.2018 14:11

Google pozmieniał części użytkowników Androida ustawienia systemowe

Część użytkowników smartfonów z Androidem odkryła, że ich telefony zaczęły się dziwnie zachowywać. To nie był wirus – to Google, który niechcący pozmieniał im ustawienia systemowe.

smartfon z Androidem
foto: materiały prasowe

Kłopot dotknął właścicieli urządzeń działających pod kontrolą Androida 9 Pie (także w wersji testowej). Najnowszy mobilny system operacyjny Google dostępny jest na smartfonach Pixel, OnePlus 6, Essential Phone oraz wyższych modelach Nokii.

Google przyznał, że wewnętrzny eksperyment wymknął się spod kontroli i „został uruchomiony u większej liczby użytkowników, niż planowano”.

Google niechcący włączył użytkownikom opcje oszczędzania energii

Gigant chciał sprawdzić ustawienia oszczędzania energii w Androidzie 9 Pie, które można włączyć gdy akumulator w telefonie jest bliski wyczerpania. Oznacza to wyłączenie niektórych funkcji – na przykład dostępu do danych o lokalizacji urządzenia przy wyłączonych ekranie.

Wyłączone zostały także aktualizacje aplikacje w tle, opóźnione zostały powiadomienia. Wszystko to działo się na telefonach użytkowników nawet wtedy, gdy były w pełni naładowane.

Gdy pracownicy Google zorientowali się o wpadce, odgórnie przywrócili na dotkniętych błędem smartfonach domyślne wartości w ustawieniach oszczędzania energii. Jeśli ktoś skonfigurował je wcześniej samodzielnie, musi zrobić to jeszcze raz.

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że Google testował właśnie z zasady niegroźne funkcje systemu – takie które mogą co najwyżej zirytować użytkowników, a nie wprowadzić zmiany mogące mieć poważne konsekwencje.

Sytuacja pokazała, jak dużo władzy ma Google (i Apple) nad smartfonami użytkowników – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, mogą ingerować nawet w ustawienia sprzętu.

Czy Google powinien mieć możliwość zdalnego ingerowania w smartfony z Androidem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile