20.05.2016 11:03

Google pozwoli dzielić aplikacje z rodziną

Aplikacje kupione w sklepie Google Play będą mogły być używane przez całe rodziny - twórcy Androida zapowiedzieli wprowadzenie funkcji Family Library.

Google pozwoli dzielić aplikacje z rodziną
foto: zrzut ekranu

Usługa zostanie włączona 2 lipca 2016 roku – wszystkie zakupione po tej dacie programy będą mogły być używane nie tylko na koncie Google, z którego je zakupiono, ale także na wskazanych jako należących do członków rodziny.

Zdecydowanie zwiększy to atrakcyjność sklepu Play i może zachęcić do robienia zakupów, które wcześniej – ze względu na konieczność poniesienia kilkukrotnej opłaty – odrzucane były jako zbyt kosztowne dla domowego budżetu.

Według zapowiedzi Google, z jednej aplikacji będzie mogło korzystać maksymalnie 6 osób. Nie wiadomo jeszcze, czy (i jak) prowadzona będzie weryfikacja używania kont zgłoszonych do Family Library przez osoby, które są faktycznie spokrewnione. Twórcy Androida, mając dostęp do zgromadzonych danych na temat zachowań użytkowników i interakcji między nimi, mogą pokusić się nawet o zatrudnienie do tego mechanizmów Sztucznej Inteligencji.

Google zaapelowało do twórców oprogramowania, żeby włączyli możliwość współdzielenia także dla programów, które znalazły się w sklepie Play przed datą premiery usług Family Library – będzie to jednak indywidualna decyzja każdego z developerów.

Aplikacje, które zostaną opublikowane w Google Play po 2 lipca 2016 roku będą automatycznie objęte programem współdzielenia.

Podobna funkcjonalność, nazywająca się Family Sharing, dostępna jest w smartfonach iPhone od 2014 roku.

Nie wiadomo jeszcze, czy opcja współdzielenia aplikacji będzie działać także na Chromebookach – Google ogłosiło, że na jesieni użytkownicy tych tanich komputerów z Chrome OS będą mogli bezproblemowo uruchamiać na nich oprogramowanie z Androida.

Jakie aplikacje chcielibyście dzielić z rodziną?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Google