16.03.2016 11:08

Google pyta o ulubiony deser dla Androida N

W aplikacji Google Opinion Rewards pokazała się ankieta badająca stosunek użytkowników do deserów z nazwą zaczynającą się na literę „n”. Sonda ma najprawdopodobniej pomóc w wybraniu oznaczenia dla nowej wersji systemu Android.

Google pyta o ulubiony deser dla Androida N
foto: Android Open Source project, CC BY 2.5

Najczęściej typowaną nazwą dla nowej odsłony systemu mobilnego Google była do tej pory Nutella, która wydaje się być pewniakiem wśród dużej grupy użytkowników mobilnego systemu operacyjnego. Tradycją jest, że Android otrzymuje nazwę nawiązującą do słodkości – Android K (4.4.x) nosił nazwę KitKat, wersja L (5.x) to Lollipop (lizak), odsłona M (6.x) została nazwana Marshmallow (pianka).

W grudniu 2015 roku Sundar Pichai - szef Google – zapowiedział podczas wizyty w Indiach, że oficjalne oznaczenie dla nowej wersji systemu Android może zostać wybrane na podstawie ankiety. Osoby, które biorą udział w badaniu w ramach Google Opinion Rewards, mogą w pierwszym kroku wpisać swoją własną propozycję.

foto: Google Opinion Rewards

Na drugim ekranie badania użytkownik proszony jest o wskazanie najbardziej smakowitego kąska z zamkniętej listy. Wśród proponowanych nazw nie ma faworyta użytkowników – Nutelli. Są za to glony Nori, o których wspominał na Twitterze na początku marca 2016 roku wiceprezes Google.

foto: Google Opinion Rewards

Google Opinion Rewards to program, w którym wyszukiwarka nagradza użytkowników za wypełnianie ankiet. Zarobki – maksymalnie można liczyć na 1 dolara za wzięcie udziału w badaniu – przelewane są na konto Google Play i mogą zostać wykorzystane do zakupu aplikacji i usług.

Nie wszystkim użytkownikom biorącym udział w programie dawana jest szansa na uczestniczenie w głosowaniu. Użytkownicy, którzy skuszą się na zainstalowanie aplikacji z ankietami w celu uczestniczenia w procesie wyboru nazwy muszą uzbroić się w cierpliwość – na udział w badaniu przyjdzie im zapewne trochę poczekać.

Nie jest do końca pewne, czy za opublikowaniem ankiety stoi Google – narzędzie otwarte jest dla zewnętrznych firm (za opłatą). Pojawianie się głosowania wydaje się jednak realizować zapowiedź przedsiębiorstwa o dopuszczeniu do procesu decyzyjnego użytkowników.

Na jaki polski deser na literę „n” głosowalibyście?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Google