04.08.2017 12:19

Google wyretuszuje zdjęcia w trakcie ich robienia

Teraz każdy będzie mógł tworzyć fotograficzne dzieła sztuki – fotki pstrykane za pomocą nowej aplikacji wyglądają jak podrasowane za pomocą Photoshopa.

Google wyretuszuje zdjęcia w trakcie ich robienia
foto: MIT

Smartfony to najczęściej używane urządzenia do robienia fotografii – potwierdzają to wyniki badań pokazujące, do czego tak naprawdę Polacy używają swoich telefonów. Pstrykanie zdjęć znalazło się na tej liście zaskakująco wysoko, bijąc popularnością na głowę czynności, które wydawałoby się wykonuje za pomocą smartfona niemal każdy.

Wiedzą o tym programiści, tworząc aplikacje pozwalające na ulepszenie wykonywanych zdjęć – w 2016 roku przeżyliśmy na przykład szał na Prismę, program dosłownie zamieniający uchwyconą fotkę w dzieło sztuki.

Transformacja zabierała jednak tak dużo czasu, że na metamorfozę jednego ujęcia trzeba był czasem czekać długimi minutami. Dzięki Google i naukowcom z MIT może się to zmienić – opracowali oni sposób, dzięki któremu zdjęcia dopieszczane są w ciągu krótkich milisekund pomiędzy naciśnięciem przycisku a pojawieniem się obrazu na ekranie.

Rezultaty, jak widać w dalszej części wideo, są imponujące:

Kryjąca się za poprawianiem zdjęć sztuczna inteligencja została przeszkolona na zasadzie uczenia maszynowego – podano jej do analizy tysiące fotografii w wersji oryginalnej oraz zretuszowanej przez profesjonalistę. Na tej podstawie algorytmu wypracowały zasady, według których zmieniają wygląd procesowanych zdjęć.

Zmieniany jest kontrast, jasność i nasycenie kolorów – zrobione za pomocą systemu fotki wyglądają zdecydowanie lepiej, niż rzeczywiste widoki, jakie ma przed oczami i smartfonem użytkownik.

Kiedy dokładnie można spodziewać się możliwości zainstalowania fotograficznej rewolucji na swoim smartfonie, jeszcze nie wiadomo – jak na razie zespół naukowców zapowiedział podzielenie się kodem źródłowym swojego rozwiązania. Projektem zainteresował się Google – w bliskiej przyszłości więc zdjęcia wykonywane smartfonem z Androidem mogą zawstydzać rozbuchanymi kolorami fotki uwieczniane przez iPhone’y.

Korzystalibyście z takiego rozwiązania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Mobile