12.05.2017 13:25

Google zrobi Wam emoji z Waszych selfie

Wystarczy chęć zrobienia sobie autoportertu za pomocą smartfona i kilka sekund, żeby stać się dumnym posiadaczem emoji wzorowanych na naszej twarzy.

Google zrobi Wam emoji z Waszych selfie
foto: materiały prasowe

Taka opcja pojawiła się właśnie w komunikatorze Allo tworzonym przez Google – na początek będzie dostępna dla właścicieli telefonów z Androidem, zapowiedziano także wdrożenie funkcji na iOS.

Po zeskanowaniu naszej twarzy do roboty zapędzane są sieci neuronowe, które analizują nasze rysy i tworzą ich rysunkową karykaturę. Ta z kolei wykorzystywana jest jako podstawa do całego zestawy emoji, których można używać podczas rozmów ze znajomymi.

Jak się okazało, nie jest to wcale takie proste zadanie i analizowane selfie może przysłużyć się w przyszłości dobrostanowi całej ludzkości. Problemem jest już przyuczenie algorytmów do prawidłowego rozpoznawania kolorów i rysów twarzy – ludzie dysponują bardzo rozbudowanymi mechanizmami korekcji obrazu na podstawie oświetlenia.

foto: materiały prasowe

Jeśli pamiętacie zamieszanie z kolorem niebieskiej/białej sukienki, to wiecie, z jakimi trudnościami musi zmagać się oprogramowanie.

Google stara się także, żeby stworzone emoji nie wzbudzały wśród użytkowników niepokoju – generowane przez komputer realistyczne ludzkie podobizny mogą szokować nienaturalnością, o czym przekonać się było można chociażby oglądając „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”.

Doświadczenie zdobyte podczas tworzenia emoji dla użytkowników Allo zaowocuje w przyszłości możliwością tworzenia bardziej „ludzkich” awatarów.

Google stara się, żeby Allo był inteligentnym komunikatorem - jak pokazywano już na wczesnych prezentacjach, aplikacja potrafi podsuwać podpowiedzi odpowiedzi, jakich użytkownik chciałby udzielić na otrzymane pytania. 

Używacie emoji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile