26.10.2016 08:57

Hakerzy mogą włamać się na iPhone’a obrazem JPEG

Hakerzy zacierają ręce – w iOS, systemie operacyjnym używanym przez iPhone’y i iPady, znajduje się błąd pozwalający im przejąć zdalnie kontrolę nad urządzeniem. Wystarczy, że użytkownik smartfona wyświetli odpowiednio przygotowany obrazek.

Hakerzy mogą włamać się na iPhone’a obrazem JPEG
foto: materiały prasowe

Dziura dotyczy obsługi obrazów w formacie JPEG oraz dokumentów zapisanych jako PDF. Jedyne, co musi zrobić właściciel iPhone’a, to otworzyć zainfekowaną grafikę lub plik. Hakerzy mogą przysyłać je jako załączniki do wiadomości e-mail bądź też umieszczać po prostu na przeglądanych stronach internetowych.

Otworzenie obrazka daje możliwość uruchomienia na atakowanym urządzeniu dowolnego kodu – w ten sposób hakerzy mogą uzyskać pełny dostęp do telefonu, zainstalować złośliwe oprogramowanie oraz wykradać dane dotyczące logowania na konta bankowe.

Urządzenia Apple postrzegane są jako mniej narażone na ataki hakerów niż smartfony z Androidem – ten obraz sytuacji jest już jednak nieaktualny. Przestępcy koncentrują się na próbach włamania się do urządzeń, które są popularne na rynku – im większa baza sprzętu, tym większe zyski są w stanie osiągnąć.

Apple stało się drugim co do wielkości sprzedaży producentem smartfonów na świecie, pod względem liczby wyprodukowanych sztuk ustępując tylko Samsungowi. Ogromna popularność iPhone’ów jest widoczna także w Polsce – według danych udostępnionych przez Allegro, Apple zostawia swoich konkurentów daleko w tyle pod względem sprzedaży w segmencie najdroższych urządzeń.

Właściciele iPhone’ów wydają się być dla hakerów idealnym celem – wydali duże pieniądze na telefon, co pozwala przypuszczać że posiadają większe zasoby gotówki, i do tego nie przejmują się za bardzo zasadami bezpieczeństwa, uznając że do ich telefonów po prostu nie można się włamać.

Informacja o błędzie pokazała się dzień po wypuszczeniu przez Apple poprawki, która go usuwa. Aktualizacja do iOS 10.1 dostępna jest jednak tylko na część iPhone’ów – listę modeli, na które trafiła najnowsza wersja systemu Apple, prezentowaliśmy w tej wiadomości. Wśród urządzeń, które zostały przez producenta pominięte, jest popularny w Polsce nieco starszy iPhone.

Właściciele starszych modeli, na które poprawka się nie ukazała, muszą więc unikać otwierania obrazów JPEG i dokumentów PDF – bądź też zmienić telefon na nowszy.

A Wasze telefony są bezpieczne?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple