20.11.2017 14:06

Huawei zainstalował aplikację bez wiedzy i zgody użytkowników

W lutym 2017 roku Huawei rozpoczął współpracę z producentem kamerek sportowych GoPro. W listopadzie 2017 właściciele smartfonów chińskiego producenta znaleźli na swoich telefonach oprogramowanie, którego nie instalowali.

Huawei zainstalował aplikację bez wiedzy i zgody użytkowników
foto: kadr z wideo

Najgłośniej o problemie jest w Holandii – tamtejsi mieszkańcy donoszą, że z dnia na dzień na urządzeniach pokroju Mate 10 Pro i Honor 9 (oraz kilku innych modelach) z dnia na dzień pojawiła się aplikacja Quik.

Służy ona do obsługi sprzętu GoPro oraz edytowania nagrań. Właściciele smartfonów alarmują, że nie wyrazili zgody na zainstalowanie na ich urządzeniach dodatkowego oprogramowania.

Lokalne biuro Huawei wydało krótki komunikat, w którym przeprasza za kłopot i informuje, że zdarzenia to błąd, nad usunięciem którego zaczęli już pracować programiści.

Aplikacja Quik po zainstalowaniu zyskała status oprogramowani fabrycznego – użytkownicy, którzy chcieli ją usunąć, otrzymywali komunikat o braku możliwości takiego działania i co najwyżej o opcji przywrócenia jej do wersji przeinstalowanej z urządzeniem.

W rzeczywistości jednak operacja kończyła się wykasowaniem aplikacji.

Głosy o pojawieniu się Quika na telefonach Huawei dochodziły także z Hiszpanii, Francji, Włoch oraz Rosji. Producent nie jest w stanie jeszcze określić, jak bardzo rozległy jest to problem ani co dokładnie było jego przyczyną.

Model Mate 10 Pro to obecny flagowiec producenta, wyposażony według Huawei w procesor wyspecjalizowany w obsłudze sztucznej inteligencji. Wygląda na to, że aplikacja Quik pojawiała się przede wszystkich na smartfonach z wyższej półki.

Co sądzicie o sytuacji?

Zdrowie i uroda - AGD do łazienki dla mężczyzn

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile