24.02.2016 19:29

Jak działa smartfon ładowany energią słoneczną?

Kyocera pokazała podczas MWC 2016 prototyp smartfona, którego bateria ładowana jest za pomocą światła. Ogniwa fotowoltaiczne znajdują się pomiędzy ekranem LCD i panelem dotykowym, dzięki czemu są niewidoczne i nie wpływają na sposób używania telefonu.

Jak działa smartfon ładowany energią słoneczną?
foto: kadr z wideo

Pomysł producenta nie jest nowy i był już publicznie prezentowany, udało się jednak zwiększyć wydajność wbudowanych ogniw o 40%. Kyocera chwali się, że 3 minuty ekspozycji na światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne – daje smartfonowi energię wystarczającą do przeprowadzenia minuty połączenia głosowego. Wcześniejsze egzemplarze potrzebowały na to 5 minut ładowania.

Przedstawiciele producenta nie podają na jak długi czas wyłapana ze światła energia wystarczy podczas innych scenariuszy korzystania ze smartfona, jak na przykład przeglądania stron internetowych. Nieoficjalnie mówi się, że telefon wytrzyma dłużej, niż podczas rozmów.

Kyocera – znana w Polsce głównie z drukarek – przygotowała aplikację pozwalającą sprawdzić, czy i w jakim tempie ładowana jest bateria. Program wyświetla informacje o natężeniu padającego światła i efektywności działania paneli słonecznych.

Technologia prezentowana jest na zmodyfikowanym smartfonie znajdującym się w ofercie producenta. Dołożenie fotowoltaiki nie wpłynęło szczególnie mocno na smukłość telefonu – aczkolwiek należy pamiętać, że od samego początku był on projektowany jako grube, odporne urządzenie klasy rugged.

Szczegóły techniczne telefonu nie zostały podane – wiadomo tylko, że jest wyposażony w ekran o rozdzielczości Full HD i działa pod kontrolą systemu Android w przerobionej przez Kyocerę wersji.

Testy rozwiązania nie są jak na razie postanowieniem o wprowadzeniu ładowanych światłem telefonów na rynek. Być może, jeśli prototyp spotka się na targach z ciepłym przyjęciem, Kyocera nada mu wyższy priorytet w departamencie badań i rozwoju – lub udostępni opracowane rozwiązanie innym producentom.

Na rynku znajduje się wiele solarnych ładowarek do urządzeń mobilnych, wszystkie jednak wymagają podłączenie kablem i są niewygodne w transporcie – trzeba pamiętać, żeby ogniwa słoneczne były cały czas zwrócone w stronę źródła światła. Telefon ładujący się podczas zwykłego użytkowania może rozwiązać ten problem.

Chcielibyście telefon, który sam ładuje baterię światłem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile