24.08.2017 13:04

Jak łatwo złamać blokadę ekranu Waszego smartfona?

Wzór do narysowania, pin do wpisania, rozpoznanie odcisku palca lub tęczówki – metod na zabezpieczenie dostępu do smartfona jest całkiem sporo. Nie wszystkie są jednak tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać - niektóre można pokonać w kilka sekund.

Jak łatwo złamać blokadę ekranu Waszego smartfona?
foto: Kārlis Dambrāns, CC BY 2.0

Smartfony towarzyszą nam zawsze i wszędzie – w pamięci tych urządzeń znajdują się prywatne (a często nawet intymne) informacje o nas i naszym życiu. Dobrze jest więc zablokować do nich dostęp – specjaliści ocenili, która z najpopularniejszych metod jest najbezpieczniejsza. Nie obyło się bez niespodzianek.

Najbardziej polecanym sposobem jest stosowanie PIN-u lub hasła. Kombinacja 4 cyfr daje 10 000 kombinacji do sprawdzenia, i o ile nie zastosujemy ciągu wyjątkowo prostego lub oczywistego (na przykład związanego z datami, imionami czy nazwami własnymi), to dostanie się do zawartości smartfonu będzie trudne.

Eksperci przypominają jednak, że nie ma metody doskonałej – luka w systemie Android pozwalała obejść konieczność podania hasła przez wykonanie prostej czynności w aplikacji aparatu fotograficznego. Błąd został naprawiony przez Google.

Dobrym wyborem – przynajmniej na pierwszy rzut oka – wydaje się być korzystanie z wzoru rysowanego na ekranie. Liczba możliwych do uzyskania kombinacji wynosi 150 mln, przypadkowe trafienie na wzór ustawiony przez użytkownika powinno być więc praktycznie niemożliwe.

W praktyce jednak do dużej liczby telefonów zabezpieczanych tym sposobem da się włamać w około 90 sekund. Jak się okazało, 25% smartfonów ma ustawiony jeden z 15 najpopularniejszych kombinacji, które wystarczy wypróbować.

Warto także wspomnieć o stworzonej przez naukowców aplikacji, która jest w stanie odgadnąć rysowany wzór ze skutecznością 95% na podstawie nakręconego z daleka i niemal pod dowolnym kątem filmu pokazującego odblokowane danego smartfonu.

Duże nadzieje wiązane są z biometrią – modne staje się odblokowywanie smartfona za pomocą skanu tęczówki. U każdego z nas ma ona inny wzór, co powinno gwarantować bezpieczeństwo.

Większość użytkowników nie ma się czego obawiać i może zaufać tej metodzie blokowania telefonu, hakerzy zademonstrowali jednak, że można ją w prosty sposób obejść – wystarczy odpowiednie zdjęcie oka właściciela z nałożoną na nie soczewką kontaktową.

Coraz popularniejszą metodą zabezpieczania smartfona jest stosowanie odcisku palca – spora część modeli ze średniej półki cenowej jest wyposażona w czytnik linii papilarnych.

Tak jak w przypadku skanowania tęczówki mamy gwarancję, że żadna inna osoba na świecie nie będzie miała takiego samego wzoru, jak my – i podobnie jak wcześniej, to zdawałoby się niemożliwe do złamania zabezpieczenie można obejść sposobem, i to wykorzystując tylko zdjęcie właściciela.

Alarmowali o tym naukowcy, którzy wskazywali, jak łatwo jest zdjąć odciski palców z publikowanych w internecie selfie – szczególnie, jeśli pokazuje się na nich gest zwycięstwa w postaci palców układających się w literę „v”.

Na ich podstawie można wydrukować w 3D replikę palca, który może posłużyć do odblokowania telefonu. Jest to nawet łatwiejsze, gdy ma się bezpośredni dostęp do właściciela smartfona – wtedy wystarczy odpowiednio użyć chociażby plasteliny i kompozytu dentystycznego.

Czy istnieje więc dobry sposób na zabezpieczenie smartfona? Poradami dzieli się Piotr Pachota z serwisu GoRepair:

"

Nie korzystajmy z prostych kształtów przy blokadzie ekranu wzorem. Unikajmy odniesień do imion, dat oraz potocznych wyrazów przy korzystaniu z PIN-ów i haseł. Wyłączmy wszelkie funkcje i mechanizmy, które mogą ułatwić uzyskanie dostępu do naszego smartfona osobom postronnym. A najlepiej wykorzystajmy podwójne zabezpieczenia i ograniczmy do minimum liczbę możliwych nieudanych prób odblokowania. "

Jeśli potrzebujecie inspiracji w stworzeniu łatwego do zapamiętania, lecz niemożliwego do złamania hasła, przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik. Możecie też skorzystać ze sposobów godnych tylko prawdziwych fanów metalu.

Jak zabezpieczacie dostęp do swojego telefonu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile