23.02.2016 15:55

Jak naładować smartfona w 15 minut?

Wystarczy 15 minut, żeby w pełni naładować baterię smartfona. Tak działa technologia Super VOOC, pokazana przez Oppo na targach MWC 2016.

Jak naładować smartfona w 15 minut?
foto: kadr z wideo

Smartfony to genialne urządzenia, mają niestety jedną poważną wadę – im silniejszy procesor i ekran o większej rozdzielczości, tym większe zapotrzebowanie na energię. Intensywnie użytkowany telefon potrafi dotrzymać kroku co najwyżej przez kilka godzin.

Zanim będzie gotowy do pracy, musi upłynąć kolejnych kilka godzin, podczas których będzie ładować się bateria. Tak przynajmniej sytuacja wyglądała do tej pory, gdyż Oppo – chińska marka z ambicją zdobycia świata – zademonstrowała, jak można to zrobić w 15 minut.

Technologia Super VOOC umożliwia uzupełnienie energii w akumulatorze o pojemności 2500 mAh w przytoczony wyżej kwadrans. 5 minut wystarczy, żeby poziom postępu doszedł do 45%.

Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w 18 patentach, którymi Oppo zabezpieczyło swój pomysł. Producent znalazł sposób, żeby przesyłać energię bezpośrednio do akumulatorów, bez konwersji woltażu, dzięki czemu udało się osiągnąć efektywność ładowania wynoszącą 97%.

To nie wszystko: w odróżnieniu od rozwiązań szybkiego ładowania stosowanych powszechnie na rynku, Super VOOC powoduje rozgrzanie się smartfona tylko o 3,3 stopnia Celsjusza. Stosowany jest prąd o niskim napięciu (5 V).

Jak zawsze, pojawia się haczyk: potrzebna jest do tego specjalna bateria, którą producent zamierza instalować tylko i wyłącznie w swoich modelach. Oprócz ładowarki z wbudowanym odpowiednim układem elektronicznym wymagany jest też przystosowany kabel – wtyczka to już standardowe micro USB bądź USB typu C.

Super VOOC znajduje się jeszcze w fazie testów, jednak Oppo ma nadzieję wdrożyć technologię do oferowanych przez siebie smartfonów już w najbliższej przyszłości.

Ile czasu zajmuje Wam ładowanie telefonu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile