24.02.2017 11:55

Japońska aplikacja wskazuje najbliższe wolne toalety

Technologia pozwala ludzkości na dokonywanie cudów. Dzięki niej wylądowaliśmy na Księżycu, w smartfonie mamy dostęp do całej wiedzy zawartej w internecie, a w Japonii można będzie sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe wolne toalety.

Japońska aplikacja wskazuje najbliższe wolne toalety
materiały prasowe

Są chwile, w których czas jest szczególnie cenny, a jego przemijanie jest odczuwane bardzo dotkliwie. Zdało sobie z tego sprawę japońskie przedsiębiorstwo KDDI, którego najnowszy wynalazek ma za zadanie oszczędzić cierpień podczas szukania przez osobę w potrzebie dostępnej toalety.

Informacje o wolnych przybytkach mają być przekazywane w czasie rzeczywistym dzięki zastosowaniu czujników w drzwiach publicznych toalet – raportowane będą tylko te, które akurat są otwarte. Dane będzie można oglądać za pomocą specjalnej aplikacji.

Twórcy rozwiązania chcą, żeby na początku było ono stosowane w biurowcach – dzięki temu pracujący w nich ludzie będą od razu wiedzieć, na jakie piętra powinni się pospiesznie udać, a to może przyczynić się do wzrostu wydajności pracy.

Na wskazywaniu wolnej toalety możliwości systemu się nie kończą – rozwiązanie ma także monitorować, jak długo przebywają w kabinach użytkownicy. Podawane są ku temu dwa powody.

Po pierwsze, jeśli ktoś spędzi w toalecie więcej niż 30 minut pojawi się podejrzenie, że może mieć kłopoty ze zdrowiem i na przykład zasłabnąć – na miejsce może więc być wysłany zespół medyczny (być może wyposażony nawet w tabletki na przeczyszczenie).

Po drugie zaś, dzięki zanotowaniu czasu wizytacji oprogramowanie będzie dobierać odpowiednią ilość wody, jaką należy użyć do spłukania toalety.

Znajdowanie czynnej toalety może być naprawdę przydatna funkcją – mało kto wie jednak (i nie bez powodu), że jest ona dostępna w Google Maps. Publicznie dostępne WC można wyszukiwać dokładnie w ten sam sposób, w jaki rozgląda się za restauracjami czy hotelami – z opcji mogą jednak korzystać tylko mieszkańcy Indii.

Korzystalibyście z takiej aplikacji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia