30.04.2019 11:27

Jeśli korzystasz z Google Chrome jesteś narażony na atak hakerski

Google Chrome do najbezpieczniejszych przeglądarek nie należy. Udowodniono to ponownie, korzystając z fałszywego paska do wpisania adresu strony.

google chrome
foto: pixabay.com/CC0

Phishing to rodzaj ataku, w którym haker podszywa się pod poważaną organizację, aby wyłudzić dane. Mogą to być hasła, numery kart kredytowych, dane kont bankowych i inne poufne informacje. Najczęściej atak phishingowy przybiera formę maila, ale nie jest to reguła. Udowadnia to James Fisher, który ostrzega przed atakiem, mającym polegać na podmianie paska do wpisania adresu strony w mobilnej wersji Google Chrome.

EA origin
EA origin
Przeczytaj także Gracze narażeni na atak hakerski. EA Origin z luką bezpieczeństwa

James Fisher, specjalista ds. bezpieczeństwa w sieci, donosi o kolejnej luce bezpieczeństwa w Google Chrome. Ostatnio Google w ogóle nie ma szczęścia, jeśli chodzi o błędy w kodzie usług oferowanych przez firmę. Na początku marca informowaliśmy o groźnej luce w Chrome, która była aktywnie wykorzystywana przez hakerów zanim Google się o niej dowiedziało, potem o błędzie w kodzie Google Photos, który umożliwiał podejrzenie lokalizacji zainfekowanego komputera. Następnie, donosiliśmy o groźnej luce w mobilnym Chrome, przez którą hakerzy mogli nawet przejąć kontrolę nad telefonem.

haker
haker
Przeczytaj także Szkodliwa aplikacja na iPhone zbierała dane użytkowników

Kolejna luka bezpieczeństwa w Google Chrome

Pod koniec kwietnia ponownie okazało się, że łatwym celem może być mobilna wersja Google Chrome. Fisher stworzył stronę, która oszukuje użytkowników korzystających z aplikacji. Kiedy przewiniemy stronę, pasek adresu jest zastępowany przez fałszywy.

fisher

Informatyk zastosował co prawda jedynie obrazek, ale według niego bez problemu można stworzyć też interaktywną jego wersję. W ten sposób przestępcy mogą wyłudzać np. dane do logowania do serwisów internetowych i kont bankowych.

incognito
incognito
Przeczytaj także Chrome śledził cię nawet w trybie incognito, ale już przestanie

Kto jest zagrożony atakiem?

Zagrożeni atakiem hakerskim są wszyscy, którzy korzystają z mobilnej wersji Google Chrome na Androidzie. Sposobem, aby się przed nim uchronić jest dokładne sprawdzanie, czy cały interfejs aplikacji wyświetla się poprawnie. 9to5mac donosi, że po zablokowaniu i odblokowaniu urządzenia przez moment widoczny jest prawidłowy pasek do wpisywania adresu.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Mobile Internet Google