14.01.2020 10:56

Kanadyjczycy przez pomyłkę otrzymali SMS-y z informacją o awarii w elektrowni atomowej. Działo się

Kanadyjczycy mieszkający w promieniu 10 kilometrów od elektrowni atomowej Pickering Nuclear Generating Station otrzymali SMS-y informujące, że w zakładzie doszło do awarii. Po fakcie okazało się, że wiadomości zostały wysłane przez pomyłkę i bez powodu.

strój ochronny przez elektrownią atomową
foto: Shutterstock

„Alert bezpieczeństwa” został wysłany przez Provincial Emergency Operations Centre w Ontario. W SMS-ie można było wyczytać, że w elektrowni atomowej doszło do „incydentu”, nie ma jednak powodów do panikowania i uciekania z miejsca zamieszkania.

Mimo zapewnień w SMS-ie, mieszkańcy mogli poczuć się zagrożeni. Energetyka jądrowa wzbudza wiele obaw, a promieniowanie postrzegane jest jako cichy zabójca, którego nie sposób dostrzec ani poczuć, zanim nie będzie za późno.

Czarnobyl
Czarnobyl
Przeczytaj także Najazd turystów na Czarnobyl. 110 000 osób w Strefie Wykluczenia

Kanadyjczycy mieszkający w okolicy elektrowni otrzymali alarmującego SMS-a w niedzielę o godz. 7:30 rano. Sielankowy weekendowy nastrój błyskawicznie przekształcił się w panikę, nawet pomimo zapewnień, że w elektrowni nie doszło do wycieku substancji radioaktywnych i nie ma potrzeby ewakuacji.

Alert o awarii w elektrowni atomowej obudził Kanadyjczyków w niedzielny poranek. Wysłano go przez pomyłkę

W treści SMS-a rozesłanego przez pomyłkę Kanadyjczykom mieszkającym wokół elektrowni atomowej Pickering Nuclear Generating Station podkreślano co prawda, że nie doszło do emisji substancji radioaktywnych i nie ma potrzeby ewakuacji, odbiorcy wiadomości woleli jednak dmuchać na zimne.

Tym bardziej, że wiadomość odsyłała ich po więcej informacji do lokalnych mediów, w których na temat incydentu panowała cisza. Alert został odwołany po dwóch godzinach, gdy pracownicy Provincial Emergency Operations Centre zorientowali się o wpadce i wysłali SMS-a tłumaczącego pomyłkę.

Z dochodzenia wynika, że alert został wysłany przez pomyłkę w trakcie rutynowych ćwiczeń. Mimo niepokojów, jakie wzbudziła wiadomość, Kanadyjczycy zachowywali się znacznie spokojnie niż mieszkańcy Hawajów po otrzymaniu pomyłkowej wiadomości o zbliżającej się rakiecie z ładunkiem jądrowym.

Zobacz także: Po alarmie o ataku jądrowym ludzie szukali ukojenia na Pornhubie 

Zestresowalibyście się w takiej sytuacji?

Tagi: Mobile