25.08.2016 09:21

MSWiA straszy handlujących kartami SIM

MSWiA zapowiada pociąganie do odpowiedzialności karnej sprzedawców handlujących legalnie i zgodnie z prawem zarejestrowanymi kartami SIM – w ten sposób stara się załatać lukę w stworzonych przez siebie przepisach. Zastanawia się także nad nowelizacją prawa.

MSWiA straszy handlujących kartami SIM
foto: warrenski, CC BY-SA 2.0

Ustawa antyterrorystyczna daje polskim służbom nowe uprawnienia i nakłada na użytkowników numerów pre-paid obowiązek ich zarejestrowania - ma to poprawić bezpieczeństwo w kraju, ułatwiając namierzenie właściciela telefonu, z którego wykonywane są podejrzane połączenia.

Operatorzy komórkowi potraktowali to jako okazję do przejęcie klientów konkurencji, oferując użytkownikom rejestrującym karty pre-paid u nich ogromne bonusy. Aktualne oferty można porównać zaglądając do naszego kompendium o rejestracji kart SIM.

Okazało się także, że wymóg rejestracji może przynieść klientom inną wymierną korzyść – UOKiK chce, żeby operatorzy oddawali użytkownikom środki z kont, którym skończy się ważność.

Wymóg stawiany przez przepisy będzie bezwzględnie egzekwowany – jeśli do 1 lutego 2017 roku karta SIM pre-paid nie będzie przypisana do konkretnego nazwiska, zostanie trwale wyłączona. Od 25 lipca 2016 roku każdy nowy numer przedpłacony musi być po zakupie zarejestrowany na dane osobowe, zanim będzie uruchomiony przez operatorów.

Już kilka dni po tej dacie w internecie pokazały się oferty sprzedaży już zarejestrowanych kart SIM – sprzedawcy wyczuli okazję na dobry zarobek, gdyż przebitka na jednej sztuce może być nawet kilkukrotna.

Sygnalizując powstanie tego czarnego rynku przyjrzeliśmy się także sprawie potencjalnej odpowiedzialności handlujących – wygląda na to, że w świetle obowiązującego prawa proceder jest jak najbardziej legalny, a postawienie sprzedawcy jakichkolwiek zarzutów wydaje się być karkołomnym przedsięwzięciem.

Odmiennego zdania wydaje się być środę Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji:

"

Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty. "

Czy rzeczywiście jest to możliwe? Według prawników – nie za bardzo. Minister zakłada tu zapewne zastosowanie przepisów dających możliwość oskarżenia kogoś o pomocnictwo w popełnieniu przestępca, jednak wymagałoby to udowodnienia, że sprzedawca z góry wiedział o chęci użycia karty SIM do ułatwienia popełnienia ściśle określonego przestępstwa.

W ustawie antyterrorystycznej nie znalazły się żadne zapisy zabraniające odsprzedawania zarejestrowanych kart SIM (co zablokowałoby na przykład możliwość kupowania złotych numerów), nie ma także limitu liczby rejestracji na jedną osobę. Szef MSWiA nie wyklucza jednak, że dostosuje prawo do swojej wizji:

"

Jeżeli będzie taka konieczność, to jesteśmy otwarci. Wyciągamy wnioski ze swoich działań, ale to wszystko wymaga oceny. "

Waszym zdaniem handel zarejestrowanymi kartami SIM powinien być zakazany?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile