23.02.2016 12:23

Microsoft coraz bliżej „własnego” Androida

Cyanogen OS to nazwa alternatywnej wersji Androida, w której coraz większą rolę grają aplikacje Microsoftu. Część z nich służy jako domyślne programy w tym systemie.

Microsoft coraz bliżej „własnego” Androida
foto: materiały prasowe

CyanogenMod to znana i ceniona wersja Androida, pozbawiona zbędnych z punktu widzenia zaawansowanego użytkownika instalowanych domyślnie programów. Tworzona przez pasjonatów platforma stała się podstawą dla Cyanogen OS – proponowanej producentom alternatywy dla Androida.

Z tym komercyjnie dostępnym systemem związał się Microsoft, który w kwietniu 2015 roku ogłosił wprowadzenie do Cyanogen OS całego zestawu swoich aplikacji, w tym wyszukiwarki Bing, OneNote, Outlooka i pakietu Microsoft Office.

Kolejnym krokiem było zastąpienie Google Now przez Cortanę, asystentkę znaną z systemu Windows. Teraz obecność MS w Cyanogen OS uległa rozszerzeniu dzięki zwiększonej integracji rozwiązań korporacji z systemem operacyjnym.

foto: materiały prasowe

Nowe możliwości stworzone przez twórców systemu pozwoliły zaistnieć aplikacjom Microsoft w menu kontekstowym innych programów – proponowane tam akcje będą wykonywane przez oprogramowanie dostarczane przez Microsoft. Notatkę OneNote można teraz wykonać w Cyanogen OS bezpośrednio z programu do wybierania numeru telefonu, przeglądarki, klienta e-mail czy kalendarza.

Cortana aktywowana jest poleceniami głosowymi, dokładnie tak samo jak w systemie Windows. Może wykonywać zdjęcia, pośredniczyć w zmianach ustawień systemowych i wyszukiwać – oczywiście w serwisie Bing – odpowiedzi na zadane pytania. Program Hyperlapse stał się domyślną kamerą w Cyanogen OS, Microsoft jest nawet autorem aplikacji pokazującej wiadomości, gdy system jest zablokowany.

Korporacja nie zdołała wypromować własnego systemu dla urządzeń mobilnych – sprzedaż smartfonów z Windows zmalała w ciągu 2015 roku o połowę. Wygląda na to, że nowa strategia zakłada raczej przyłączenie się do Androida, niż otwartą walkę – większość producentów smartfonów instaluje już na sprzedawanych przez siebie urządzeniach aplikacje stworzone przez Microsoft.

Używacie aplikacji Microsoftu na Androidzie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Microsoft