02.12.2019 12:15

Mieszkańcy bloku w Opolu chcą eksmisji masztu komórkowego z dachu. Uważają, że zabił już 11 osób

Do sądu w Opolu trafił wniosek o wydanie nakazu eksmisji stacji bazowej Play postawionej na dachu wieżowca przy ul. Piłsudskiego w Opolu. Mieszkańcy uważają, że promieniowanie elektromagnetyczne doprowadziło do śmieci 11 osób w ciągu 6 lat.

maszt komórkowy na dachu
foto: Shutterstock

Nie tylko telefonii 5G obawiają się Polacy. Najgłośniejsze protesty dotyczą co prawda rozwijana sieci komórkowych piątej generacji, sprzeciwy budzą jednak także obecnie działające stacje bazowe.

Do sytuacji podobnych do wydarzeń z Krakowa, gdy przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt co prawda jeszcze nie doszło, jednak w Opolu od lat toczy się batalia sądowa o usunięcie z dachu bloku nadajnika, który zdaniem mieszkańców zagraża ich życiu.

maszt telefonii komórkowej
maszt telefonii komórkowej
Przeczytaj także Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt operatora. Złapano ich ze szlifierką w rękach

Play zainstalował swój nadajnik w 2013 roku. Domagający się jego usunięcia przekonują, że od tego czasu na najwyższych piętrach zmarło na choroby nowotworowe i białaczkę 11 osób, a kolejne zmagają się z problemami zdrowotnymi.

Opole: mieszkańcy bloku chcą eksmitować masz komórkowy z dachu

Doprowadzenie do śmierci lokatorów to nie jedyne zarzuty, jakie wobec działającego masztu mają mieszkańcy bloku. Stacja bazowa ma bowiem uniemożliwiać prowadzenie normalnego życia przez głośną pracę urządzeń oraz wystawianie na „wysoki poziom promieniowania elektromagnetycznego”.

75-letnia mieszkanka ostatniego, 14. piętra przekonuje, że z tego powodu musi spać w kuchni, gdyż warunku panujące w pokoju są nie do wytrzymania. Z pomiarów wynika, że gęstość mocy pola elektromagnetycznego różni się między pomieszczeniami trzykrotnie i wynosi odpowiednio 50 i 150 mikrowatów na m2.

Najwyższą wartość pomiaru uzyskano w mieszkaniu na 8. piętrze, gdzie zarejestrowano moc 1800 mikrowatów. Warto w tym momencie przypomnieć, że obowiązujące w Polsce przepisy, będąc 100 razy bardziej restrykcyjne niż zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, dopuszcza maksymalną gęstość pola elektromagnetycznego wynoszące 100 000 mikrowatów na metr kwadratowy.

maszt telefonii komórkowej
maszt telefonii komórkowej
Przeczytaj także Normy promieniowania dla 5G zwiększą się 100 razy. Ministerstwo Zdrowia pokazało projekt ustawy

Sprawa ma jednak drugie dno. Wątpliwości dotyczące budowy nadajnika pojawiły się już w 2013 roku, gdy powiatowy inspektor nadzoru budowalnego uznał postawienie stacji bazowej jako samowolę budowlaną. Play odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który decyzję uchylił. Operator komórkowy ma do końca 2019 roku dostarczyć dokumenty, które pozwolą na legalizację budowy.

Spółdzielnia w kwietniu 2019 wypowiedziała operatorowi umowę i maszt miał być zdemontowany do czerwca 2019 roku. Mimo tego, stacja bazowa działa do tej pory.

Zobacz także: Za dwa lata zabraknie w Polsce mobilnego internetu. Pomogłoby 5G, ale przeszkadza polskie prawo 

Czy stacja bazowa powinna być usunięta?

Tagi: Mobile