30.04.2019 10:46

Mozilla rezygnuje z Firefoksa na smartfony. Nowa przeglądarka to Fenix

Z Firefoksa korzysta na komputerach PC całkiem sporo internautów, na smartfonach przeglądarce udało się przekonać do siebie ledwo procent użytkowników. Mozilla postanowiła więc zacząć od nowa – na popiołach Firefoksa zrodzi się Fenix. Śmierć i odrodzenie ma nastąpić już za kilka miesięcy.

Mozilla Firefox
foto: zrzut ekranu

Z dokumentów Mozilli wynika, że mobilnemu Firefoksowi zostało już tylko kilka miesięcy życia – ostatnia zaplanowana wersja, oznaczona numerem 68, pojawi się w sklepie Google Play w lipcu 2019 roku.

Przeglądarka będzie dostępna do pobrania przez ograniczony czas. Później Firefox bezpowrotnie zniknie ze sklepu Google – kto zdąży go pobrać, będzie mógł używać do znudzenia, jednak docelowo zatwardziałe serca korzystających z mobilnego Chrome’a ma topić Fenix.

Firefox pożyje jeszcze około roku – według nieoficjalnych informacji, aplikacja zostanie usunięta z Google Play w połowie 2020 roku.

przeglądarka Opera
przeglądarka Opera
Przeczytaj także Opera Reborn 3 – nowa przeglądarka rodem z Wrocławia. Z łatwością omija blokady sieci

Mozilla Fenix – przeglądarka, która zastąpi Firefoksa

Mozilla stara się, żeby Fenix był znacznie lepiej przystosowany do wyświetlania stron internetowych na ekranach smartfonów. W domyślnym widoku wszystkie elementy interfejsu, łącznie z paskiem adresu, mają być ulokowane u dołu wyświetlacza – tak, by ułatwić wpisywanie nazw stron internetowych i nawigację podczas trzymania telefonu jedną ręką.

Przyzywanie innych funkcji możliwe będzie poprzez gesty – dodatkowe przyciski można będzie wysunąć, muskając ekran palcem w górę. Mozilla planuje ponadto ulepszyć mechanizmy dbające o zabezpieczenie prywatności użytkowników.

Bezpośrednio po premierze Fenix będzie oferowany równolegle z Firefoksem – z biegiem czasu jednak użytkownicy dotychczasowej przeglądarki będą zapewne zachęcani do przesiadki na nową wspaniałą przeglądarkę.

Zobacz także: >> Firefox pokaże profilowane reklamy w pustych kartach <<

Oficjalnej daty premiery Feniksa na smartfony z Androidem nie podano – z przecieków wynika, że można się jej spodziewać w drugiej połowie 2019 roku.

Jakiej przeglądarki używacie na smartfonie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile