27.06.2017 14:16

Naukowcy udowodnili, że smartfony nas ogłupiają

Wystarczy, że mamy go przy sobie – a towarzyszy nam praktycznie wszędzie i zawsze – by nasze możliwości intelektualne obniżyły się. Wpływ smartfonów na funkcjonowanie naszych mózgów został sprawdzony eksperymentalnie przez University of Texas.

Naukowcy udowodnili, że smartfony nas ogłupiają
foto: materiały prasowe

Podczas badania przyjrzano się, jak pół tysiąca studentów radzi sobie z wykonywaniem zadań. Biorący udział w eksperymencie dostali wybór – mogli zostawić swój smartfon w pokoju obok, schować go do plecaka lub torebki lub położyć ekranem do dołu przed sobą.

Przyjrzano się, jakie wyniki w testach – skonstruowanych w taki sposób, żeby wymagać dużej koncentracji – otrzymywali przedstawiciele poszczególnych grup. Okazało się, że najlepiej wypadły osoby, które zdecydowały się pozostawić swój telefon w pomieszczeniu obok, nieco gorzej poszło studentkom i studentom chowającym smartfony do toreb i plecaków, zaś te dwie grupy od badanych, którzy mieli smartfony ze sobą dzieliła pod względem osiąganych wyników prawdziwa przepaść.

foto: zrzut ekranu

Adrian Ward, jeden z naukowców odpowiedzialnych za eksperyment, postawił sprawę jasno:

"

Widzimy liniowy trend, który sugeruje zależność między zauważalnością obecności smartfona a spadkiem możliwości kognitywnych u badanych. "

Dla pewności eksperyment powtórzono, nieznacznie go modyfikując – tym razem przed podjęciem decyzji o tym, gdzie chciałby trzymać na czas badania swój smartfon uczestnik był pytany, jak bardzo ocenia swoją zależność i przywiązanie do telefonu.

Tak jak w pierwszej turze, badani mogli samodzielnie wybrać, gdzie chcą pozostawić swój telefon. Niezależnie od tego, jaką zażyłość z urządzeniem deklarowali, wyniki okazały się być identyczne, jak w pierwszym przypadku.

Naukowcy uważają, że pozostawienie telefonu na widoku lub w zasięgu ręki sprawia, że podświadomie wykorzystujemy część mocy obliczeniowej naszego mózgu starając się nie rozpraszać.

"

Świadomie nie myśli się o smartfonie, ale proces, który za to odpowiada – za nie myślenie o czymś – zużywa część naszych ograniczonych możliwości poznawczych. W ten sposób drenuje się mózg. "

Badacze sprawdzili także, czy pozycja i stan znajdującego się w zasięgu wzroku smartfona ma przełożenie na uzyskiwane w testach wyniki. Okazało się, że niezależnie od tego czy telefon miał uaktywniony ekran czy nie i czy był on widoczny i zasłonięty, osiągane wyniki były tak samo złe.

Rozkojarzenie nie wynikało więc z pojawiających się na ekranie powiadomień – wystarczał sam fakt obecności urządzenia. Z publikacją opisująca eksperyment można zapoznać się w Journal of the Association for Consumer Research.

W innym badaniu próbowano ustalić, jak często korzystamy ze smartfona w ciągu dnia – wyniki okazały się być dla uczestników eksperymentu szokujące.

Ile to jest 2 + 2?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Mobile