15.03.2019 14:33

Naukowcy zblendowali iPhone'a żeby sprawdzić co jest w środku

Rozkręcanie sprzętu w celu zobaczenia, jakie komponenty znajdują się w środku to metoda stosowana przez amatorów. Naukowcy podchodzą do tego w poważny sposób, stosując wyspecjalizowane narzędzie – blender.

iPhone w blenderze
foto: University of Plymouth

Nieważne, co jet w środku, ważne jak działa – z tego założenia wychodzi większość użytkowników smartfonów. Naukowców cechuje nadzwyczajna ciekawość świata – oni chcą wiedzieć dokładnie, z czego złożone są nowoczesne telefony.

I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o rodzaj ekranu, ilość pamięci czy użyty procesor – badacze postanowili sięgnąć znacznie głębiej i przekonać się, z jakich pierwiastków składają się smartfony.

W tym celu postanowili zmielić iPhone’a – proces rozpoczął się od wrzucenia telefonu do blendera. Naukowcy nie spoczęli, dopóki smartfon nie stał się kupką drobnego proszku.

Szczątki poddano następnie spektrografii, dzięki której określono, jakie pierwiastki zostały użyte do wyprodukowania iPhone’a.

smartfon przebity strzałą
smartfon przebity strzałą
Przeczytaj także Smartfon uratował właścicielowi życie – zatrzymał wystrzeloną w niego strzałę

Naukowcy użyli blendera żeby sprawdzić, z jakich pierwiastków składa się iPhone

Zanim przystąpiono do analizy, drobno zmielonego iPhone’a zmieszano w temperaturze 500 stopni Celsjusza z nadtlenkiem sodu.

Z analizy roztworu wynika, że w iPhonie znajdowały się 33 gramy żelaza, 13 gramów krzemu oraz 7 gramów chromu – tych pierwiastków było wagowo najwięcej.

iphone_blender_02

Na drugim końcu skali znalazły się metale ziemi rzadkich – w iPhonie znaleziono 900 mg twolframu, po 70 mg kobaltu i molibdenu, a także 160 mg neodymu i 30 mg prazeodymu. Naukowcy zidentyfikowali także 90 mg srebra oraz 36 mg złota.

Zobacz także: >> Materiały do produkcji iPhone'a są transportowane na odległość 800 000 km <<

Badacze podkreślają, że żeby otrzymać takie ilości poszczególnych pierwiastków, trzeba wydobyć i przetworzyć około 10-15 kg rudy, w tym około 7 kg rudy złota wysokiej jakości, 1 kg rudy miedzi, 750 gramów rudy tungstenu czy 200 gramów rudy niklu.

Jak oceniacie badanie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple