02.01.2018 13:48

Nokia 3310 wraca raz jeszcze z LTE i chińskim Androidem

Zaprezentowana w 2017 roku Nokia 3310 z miejsca podbiła sentymentalne serca starszych użytkowników, pamiętających jeszcze czasy pierwotnego modelu. Wygląda na to, że telefon doczekał się nowszej, bardziej przystosowanej do naszych czasów wersji.

Nokia 3310 wraca raz jeszcze z LTE i chińskim Androidem
foto: Antyradio.pl. Michał Tomaszkiewicz

Pierwsze wcielenie współczesnej Nokii 3310 urzekało przede wszystkim podobieństwem do swojego protoplasty – producent, HMD Global, pamiętał nawet o dodaniu nowej wersji gry w Snake’a.

Gadżet okazał się być jednak prostym – dla niektórych nawet zbyt prostym – urządzeniem, który obsługiwał tylko sieci 2G i oferował niezbyt skomplikowane funkcje telefony komórkowego. Taki był zamysł producenta, który chciał zaproponować telefon umożliwiający odcięcie się od zgiełku internetowego świata.

Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku doczekamy się premiery Nokii 3310 na miarę naszych czasów. Takie wieści napływają z Chin, gdzie urządzenie miało już przejść testy certyfikujące do sprzedaży.

Z dostępnych informacji wynika, że jeszcze nowsza Nokia 3310 doczekała się obsługi LTE, czyli będzie mogła sprawnie łączyć się z internetem. To ma być kluczowa kwestia, gdyż HMD Global postanowiło podobno wyposażyć odświeżony model w system YunOS, będący (w dużym uproszczeniu) tworzonym w Chinach odłamem Androida stawiającym na aplikacje i dane w chmurze.

Za rozwój systemu czerpiącego pełnymi garściami z Android Open Source Project odpowiada Alibaba Cloud, czyli spółka właściciela AliExpress. YunOS jest co prawda binarnie zgodny z Androidem (przynajmniej do pewnego stopnia) i bez większych problemów można uruchamiać napisane na system Google aplikacje, oficjalnie jednak nie jest to wspierane i sklep Google Play nie jest w chińskim systemie wspierany.

Co ciekawe, wyszczególnione zmiany mają być podobno jedynymi modyfikacjami Nokii 3310 – w dalszym ciągu mowa jest więc o telefonie, który ma stosunkowo mały ekran o przekątnej 2,4 cala, obsługiwany przez klawisze znajdujące się pod wyświetlaczem.

Którą wersję Nokii 3310 wolisz?

Michał Tomaszkiewicz