23.02.2016 14:43

Nokia: Wracamy do smartfonów

Nokia potwierdziła podczas MWC 2016, że szykuje się do powrotu na rynek smartfonów. Nie wie tylko jeszcze kiedy, gdzie… i z kim.

Nokia: Wracamy do smartfonów
foto: materiały prasowe

Przez dwie dekady (1990 – 2010) Nokia królowała na rynku telefonów komórkowych. Fiński producent nie wytrzymał jednak próby, przed jaką postawiła go popularyzacja smartfonów – hegemon przegapił zmiany na rynku i mimo że zaprezentował kilka ciekawych propozycji, decyzja o związaniu się z systemem Windows Phone przesądziła o wypadnięciu z łask klientów.

Dział mobilny Nokii został w 2014 roku zakupiony przez Microsoft, który zdecydował się wyłożyć na ten cel 7,2 mld dolarów. Jednym z zapisów umowy było wstrzymanie się Finów z produkcją urządzeń mobilnych – moratorium jednak przestało obowiązywać wraz z upłynięciem 2015 roku.

Chęć powrotu na rynek smartfonów padła z ust Rajeeva Suri, szefa Nokii w trakcie konferencji na Mobile World Congress 2016 w Barcelonie. Zapowiedzi były jednak dość… mgliste.

"

Nie mamy konkretnych planów i nie spieszy nam się. Możemy wrócić w 2016 roku, możemy zrobić to później. "

Szef Nokii zdradził też, że producent nie zamierza tak naprawdę angażować się w produkcję telefonów – ograniczy się do udzielenia licencji na wykorzystywanie marki innemu producentowi. Ten jednak, jak wynika ze słów Suri, nie będzie miał z Nokią łatwego życia.

"

Chcemy zastrzec dla siebie projektowanie urządzeń i móc zareagować, gdy nie będą spełniały pokładanych w nich oczekiwań. Nie chcemy po prostu wrzucać naszego logo na urządzenia innych producentów. "

Identyczną strategię stosuje Apple, które zleca produkcję zaprojektowanych przez siebie urządzeń w Chinach. Zapytany, czy nowe Nokie mogą powstawać u tego samego chińskiego producenta, który wytwarza iPhone’y, Suri odpowiedział szczerze, że jeszcze tego nie wie.

Nokia, mimo długiej nieobecności na rynku, pozostaje wciąż jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Producent chciałby to wykorzystać, wprowadzając model (lub modele) z wyższej półki cenowej.

Mieliście telefon Nokii?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile