22.08.2016 09:33

Nokia z Androidem stworzona przez fanów

Niecierpliwi entuzjaści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce – zamiast czekać na pojawienie się smartfonów Nokii z Androidem, zainstalowali na własną rękę system w wersji 6.0.1 Marshmallow na Lumii 525.

Nokia z Androidem stworzona przez fanów
foto: kadry z wideo

Zapowiedzieli także przygotowanie instalatora, tak by każdy mógł cieszyć się na telefonie zapomnianym przez Microsoft – smartfon nie doczekał się aktualizacji do Windows 10 Mobile – najnowszym (choć ma się to zmienić na dniach wraz z wypuszczeniem Androida 7.0 Nougat) systemem operacyjnym od Google.

Przypomnijmy, że Lumia 525 została zaprezentowana w listopadzie 2013 roku, telefon ma więc już swoje lata i nie należy spodziewać się, że będzie w stanie dotrzymać kroku nowszym konstrukcjom, tworzonym na dodatek od razu z myślą o Androidzie.

Bez większych problemów da się jednak korzystać z niego jako z podstawowego telefonu. Android (wraz modem CyanogenMod 13) wymaga jeszcze podszlifowania, żeby wszystkie funkcje smartfona działały bez zarzutu (wśród braków autor projektu wspomina między innymi niemożność korzystania z modułu Wi-Fi), jednak prace są zaawansowane na tyle, że system uruchamia się bez problemu.

Aby zainstalować Androida, z pamięci urządzenia trzeba było wykasować wszystkie dane związane z Windows Phone 8.1 – autor zapowiada jednak, że wraz z instalatorem Androida udostępni także narzędzie, dzięki któremu będzie można wrócić Nokią Lumia 525 w objęcia Microsoftu.

Na możliwość uruchomienia systemu operacyjnego od Google mogą liczyć ponadto właściciele telefonów Lumia 520, który od wyższego modelu różni się tylko mniejszą pojemnością pamięci RAM (512 MB zamiast 1 GB). Na tym modelu jednak należy spodziewać się wolnego działania Androida i braku możliwości uruchamiania części aplikacji – kłopot ten dotyczy wszystkich telefonów z taką ilością pamięci, co pokazaliśmy dzieląc się naszą opinią na temat dostępnego w Biedronce telefonu myPhone C-Smart IIIS.

Jak szybka, a właściwie wolna, jest Nokia Lumia 525 działająca pod kontrolą Androida? Autor podzielił się filmem pokazującym uruchomienie popularnego programu testującego – AnTuTu:

Autorzy projektu nie mają w planach stworzenia instalatorów Androida dla innych Lumii – mają do dyspozycji tylko model 525 – jednak zainteresowanie wsparciem wykazali inni programiści. Wkrótce pozostawieni samym sobie właściciele telefonów z Windows Phone mogą więc otrzymać możliwość aktualizacji systemu i otrzymania tym samym dostępu do bogatej biblioteki oprogramowania dostępnego w Google Play.

Będą także mogli cieszyć się czystym interfejsem Androida, a nie nakładką z kafelków i usługami Microsoftu zastosowanymi w Nokii X.

Zainstalowalibyście Androida na swojej Lumii?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile