13.05.2019 15:16

Nowy Android będzie wykrywać wypadki samochodowe

Google szykuje kilka niespodzianek dla użytkowników nadchodzącego Androida Q – jedną z nich ma być wyszpiegowana przez hakerów funkcja powiadamiania o wypadku, w którym uczestniczył właściciel smartfona.

Nowy Android będzie wykrywać wypadki samochodowe

Producenci zapowiadając nowości często nie są do końca szczerzy w przygotowywanych listach dodawanych opcji i funkcji. Po części to chęć obrony swoich pomysłów przed konkurencją, która mogłaby do ich skopiowania zabrać się znacznie wcześniej, niż w chwili premiery produktu, po części chęć zostawienia niespodzianek na oficjalne wprowadzenie swojego dzieła do sprzedaży, po części zaś obawiając się, że funkcja może nie zostać dopracowana do chwili premiery i jej udostępnienie będzie opóźnione.

Nie wiadomo, który z powodów popchnął Google do trzymania w tajemnicy szykowanych opcji informowania przez telefon, że jego właściciel brał udział w wypadku samochodowym – pewne jest za to, że gigant pracuje nad takim rozwiązaniem.

Analiza kodu udostępnionego deweloperom Androida Q w wersji beta wykazała, że są w nim pozostawione ciągi znaków sugerujące możliwość wykrywania wypadków samochodowych. Procedura, jaka miałaby być do tego wykorzystywana, została usunięta (lub nie była jeszcze dołączona) – jak funkcja sprawowałaby się w praktyce, można więc tylko spekulować.

Producenci coraz częściej starają się, żeby ich sprzęty potrafiły zadbać o swoich właścicieli na niespotykane wcześniej sposoby – zegarek Apple Watch potrafi na przykład wezwać pomocy do osoby, która upadła i przez minutę nie próbuje wstać.

apple wartch
apple wartch
Przeczytaj także Apple Watch powie ci… czy śmierdzisz. Plotki na temat Apple Watch 5. generacji

Android wykryje wypadek samochodowy. Kogo wezwie na pomoc?

Logicznym rozwiązaniem wydaje się, że po wykryciu wypadku samochodowego w pierwszej kolejności powinni być powiadomione służby ratownicze – telefon mógłby więc na przykład wysyłać współrzędne i krótką wiadomość o przebiegu zdarzenia do centrum ratowniczego, które mogłoby następnie zlecić kurs karetki.

Telefon mógłby także wysyłać informacje do najbliższych poszkodowanej osoby.

Zobacz także: >> Google Pixel 3a – fotografie lepsze od iPhone’a za 1/3 ceny <<

Z analizy kody wynika także, że z opcji nie będą mogli korzystać wszyscy posiadacze telefonów z Androidem Q – ma ona trafić w pierwszej kolejności do produkowanych przez Google Pikseli, a dopiero później (nie wiadomo, po jakim czasie) działać także na sprzętach niezależnych producentów.

Co powinien robić nowy Android?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Google