14.05.2018 16:37

Orlen tworzy własny system płatności mobilnych

Orlen rozpoczął testy własnej aplikacji do płacenia za paliwo – premiera przewidziana jest na trzeci kwartał 2018 roku.

Stacja paliw Orlen
foto: materiały prasowe

Informacje o zamiarach wprowadzenia własnego systemu płatności mobilnych za paliwo pojawiły się niedługo po tym, jak Orlen najpierw zaakceptował, a potem wypowiedział umowę aplikacji Just Drive, która umożliwiała właśnie dokonywanie płatności bez konieczności wchodzenia na stację.

Okoliczności rozwiązania współpracy są niejasne – obie strony umowy zarzucają sobie złamanie zapisów porozumienia. Aplikacja Just Drive okazała się być dużym sukcesem, mimo że funkcjonowała tylko jeden dzień i była dostępna tylko dla klientów biznesowych.

Opracowywana przez Orlen opcja płacenia za zatankowane paliwa za pomocą aplikacji na smartfonie została już udostępniona pracownikom. O zasadach jej funkcjonowania niewiele jeszcze wiadomo – z przecieków wynika, że kierowca po wlaniu do baku paliwa będzie mógł po prostu zatwierdzić płatność w aplikacji. Na bardzo podobne zasadzie działał program Just Drive, wymagający tylko zeskanowania kodu QR z dystrybutora.

Orlen Pay – mobilna płatność za paliwo Orlen

Polski Koncern Naftowy chce, żeby z jego aplikacji mogli korzystać także klienci indywidualni. Płacenie programem ma być proste - wystarczy przypisać kartę płatniczą, z której pobierane będą pieniądze.

Inną kwestią jest zabezpieczenie się Orlenu przed osobami, które zatankują i odjadą ze stacji bez płacenia. Obecnie pracownicy mają jasną sytuację – każdy, kto wyjedzie po tankowaniu bez wizyty przy kasie zrobił skok na benzynę lub olej napędowy.

Możliwość płacenia za paliwo ma pojawić się najpierw na stacjach własnych Orlenu (koncern ma ich około 1300), później planowane jest także objęcie nowy systemem płatności także lokalizacji franczyzowych (tych jest około 450).

Orlen ma względem swojej aplikacji duże plany – z przecieków wiadomo, że program ma służyć nie tylko do płacenia za paliwo, lecz także za inne produkty i towary. Może to być związane z przyjętą strategią, według której PKN ma zająć się sprzedażą między innymi żywności, ubrań oraz sprzętów AGD.

Z jakiej aplikacji wolelibyście korzystać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile