08.01.2018 11:59

Ostatnia szansa na zarejestrowanie starej karty SIM

8 stycznia 2018 to ostatni dzień na odzyskanie starego numeru telefonu pre-paid. Jeśli nie zostaną zarejestrowane na dane osobowe właściciela, zostaną usunięte z bazy operatorów.

Ostatnia szansa na zarejestrowanie starej karty SIM
foto: Simon Yeo, CC BY 2.0

Konieczność rejestrowania przedpłaconych numerów telefonów została wprowadzona przez ustawę antyterrorystyczną. Dzięki niej służby mogą w prosty sposób dowiedzieć się, kto jest właścicielem karty SIM, która mogła być użyta do pomocy w popełnieniu przestępstwa.

Wszystkie numery, które nie zostały zarejestrowane do 31 stycznia 2017, zostały przez operatorów dezaktywowane. Żeby zaczęły ponownie działać, trzeba je zarejestrować. Zgodnie z przyjętymi zasadami, można to jednak zrobić tylko do czasu, gdy kontrakt na świadczenie usług telekomunikacyjnych jest obowiązujący – innymi słowy, dopóki konto jest ważne i pozwala (w przypadku zarejestrowania) przynajmniej na odbieranie połączeń.

Ostateczny termin rejestracji kart SIM mija 8 stycznia 2018 – tego dnia można jeszcze uratować numer, o ile oczywiście termin ważności konta nie skończył się wcześniej. Jak to zrobić? Każdy z operatorów przygotował wiele opcji dla swoich klientów – opisaliśmy je dokładnie w tym obszernym zestawieniu.

Informację, czy numer telefonu da się jeszcze odzyskać, można otrzymać u poszczególnych operatorów komórkowych.

Rejestracja kart SIM miała pomóc walczyć z przestępczością. MSWiA szybko pochwaliło się, że po wprowadzeniu konieczności przypisania do danego numeru konkretnego nazwiska odnotowano zauważalne zmniejszenie liczby fałszywych powiadomień o podłożonych bombach.

Szybko okazało się jednak, że przepisy są tak naprawdę fikcją – błyskawicznie powstał czarny rynek zarejestrowanych na nazwiska „słupów” kart. Nam znalezienie oferty i dokonanie zakupu kontrolowanego – za całe 20 zł – zajęło dosłownie kilka minut.

A Wy ile numerów zarejestrowaliście?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile