22.08.2017 10:27

Petycja o polskojęzycznego Asystenta Google

Smartfony stały się naszymi najlepszymi przyjaciółmi, nic więc dziwnego, że ich użytkownicy chcą, żeby przemówiły do nas ludzkim polskim głosem. Powstała petycja do Google wnosząca o opracowanie władającego biegle polszczyzną Asystenta.

Petycja o polskojęzycznego Asystenta Google
foto: kadr z wideo

Giganci IT nie mają wątpliwości – to właśnie inteligentni głosowi asystenci są przyszłością kontaktów między użytkownikiem a smartfonem. W kieszeni będziemy nosić nie tylko sprzęt, lecz także Sztuczną Inteligencję, a przynajmniej program pozwalający się z nią kontaktować przez internet.

Apple ma swoją Siri, Microsoft Cortanę, a Google postawił na Asystenta. Demonstracje możliwości tych programów robią duże wrażenie, jednak Polacy mają problem – albo zaawansowane funkcje nie są dostępne w naszym języku, albo nawet asystent nie pofatyguje się, żeby nas wysłuchać, jeśli odezwiemy się do niego z Polski.

Asystent Google może znaczni ułatwić nam życie, co pokazały nawet wczesne pokazy jego możliwości – jest na przykład w stanie odnaleźć wydarzenia, które mogą wydać się nam interesujące i po usłyszeniu odpowiedniej komendy zarezerwować na nią bilety.

Polscy użytkownicy smartfonów z Androidem także chcieliby korzystać z takich opcji – dlatego stworzyli petycję do Google, w której domagają się, żeby Asystent wziął się na poważnie za naukę naszego języka.

Sama treść petycji nie jest może najlepszym przykładem ortodoksyjnego podejścia do zasad gramatyki i składni, w tym przypadku chyba jednak bardziej liczą się chęci. Zachowaliśmy pisownię oryginału:

"

Chcemy, aby Asystent Google był w całości po polsku, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej poprzez dźwięk z aplikacji. Google Assistant i jego odpowiedzi są w języku polskim, rozumieją i reagują w sposób płynny. Dzięki tym testom Google Asistant nie ma żadnych przeszkód w pracy z żądanym językiem.
Dlatego też prosimy o udostępnienie przez Google.INC asystenta na rynek Polski. "

Czy chęci poparte podpisami wystarczą, żeby przekonać Google do zainwestowani czasu i środków w nauczenie Sztucznej Inteligencji posługiwania się trudnym do opanowania językiem używanym przez stosunkową małą i nie wyróżniającą się pod względem zasobności portfela grupą użytkowników? Szanse są raczej znikome, nie można jednak wykluczyć, że naprawdę silny głos zwróci uwagę giganta na sprawę polską.

Chcielibyście rozmawiać z telefonem po polsku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile