20.07.2016 11:36

Pola pokaże prawdziwie polskie lokale

Pola to aplikacja dla zakupowych patriotów – podpowiada, ile polskości jest tak naprawdę w producentach towarów dostępnych w sklepach. W planach jest także przygotowanie funkcjonalności pokazującej znajdujące się w pobliżu rdzennie polskie kawiarnie czy usługi fryzjerskie. 

Pola pokaże prawdziwie polskie lokale
foto: materiały prasowe

Użytkownicy mogą poznać informacje na temat wytwórcy danego produktu w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy, że uruchomią Polę – aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play oraz App Store – i zeskanują za jej pomocą kod kreskowy.

Na ekranie smartfona pojawi się informacja o tym, jak bardzo dany producent związany jest z Polską – czy należy do polskiego kapitału, czy ma zakłady produkcyjne w naszym kraju, czy zatrudnia Polaków w dziale badań i rozwoju itp. Łącznie do zdobycia jest 100 punktów – im bliżej tego wyniku, tym większe związki z naszym krajem i polską gospodarką ma dana firma.

W planach Klubu Jagiellońskiego jest rozszerzenie możliwości aplikacji – twórcy chcą, żeby służyła nie tylko do sprawdzania kupowanych produktów, ale także pomagała wybrać lokal, do którego udać się ma użytkownik.

foto: materiały prasowe

Wizję rozwoju Poli przedstawia Piotr Trudnowski, jeden z twórców aplikacji:

"

Po oznaczeniu się w danym miejscu od razu moglibyśmy otrzymać informację o tym, co znajduje się w okolicy. Najważniejsze będzie zweryfikowanie firm zagranicznych, zwłaszcza sieciówek. Jeżeli ktoś zastanawia się czy bardziej polska jest Costa Coffee, Starbucks czy lokalna kawiarnia to będzie mógł wybrać ten lokal, który najbardziej mu odpowiada. "

Wdrożenie nowej funkcjonalności wymagać będzie jednak dużo pracy i zgromadzenia odpowiednich środków. Twórcy zapowiedzieli także powstanie specjalnego zespołu eksperckiego, którego zadaniem będzie wypracowanie sposobu oceniania i komunikowania wyniku tego procesu użytkownikom:

"

Wiemy, że wymaga to opracowania osobnego algorytmu. Podobnie zresztą jak w przypadku rynku prasy i książek, o czym również myślimy. Pytanie jak porównać książkę, która jest wydana przez zagraniczne wydawnictwo, ale ma polskiego autora z tą, którą napisał zagraniczny autor, a wydało polskie wydawnictwo. To w naturalny sposób budzi kontrowersje, dlatego budujemy odrębny zespół ekspercki, który przeprowadzi na ten temat dyskusję. "

Ciekawie wyglądałyby zapewne próby użycia Poli do zebrania informacji na temat zbliżających się koncertów.

Aplikacja Pola powstaje w większości dzięki programistom–wolontariuszom. Twórcy udostępniają za darmo nie tylko samą aplikację, ale także jej kod źródłowy. W planach jest także otworzenie dostępu do opracowanej bazy danych o producentach.

"

Chcielibyśmy ją odkryć i udostępnić w wersji przeglądarkowej w przejrzystej formule z historią edycji podpartą linkami i źródłami. W Poli mamy prawdopodobnie najwięcej tego typu zweryfikowanych informacji w Polsce. "

Jak chwalą się twórcy Poli, aplikacja od premiery w listopadzie 2015 roku do czerwca 2016 została pobrana niemal 300 000 razy. Użytkownicy zeskanowali za jej pomocą 3,7 mln kodów kreskowych.

"

Obecnie w bazie Poli znajduje się około 1800 zweryfikowanych Firm. W kolejce do weryfikacji czeka około 11 tysięcy, a to tylko wierzchołek danych które musimy zweryfikować bowiem sporym wyzwaniem są pojedyncze produkty z zagranicznymi kodami EAN. Każdy z nich jest weryfikowany osobno, obecnie na proces weryfikacji czeka około 420 tysięcy produktów zeskanowych przez naszych użytkowników.  "

Co myślicie o nowych funkcjach aplikacji dla patriotów gospodarczych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia