18.02.2016 17:36

ReFlex wygina śmiało ekran

Uniwersytet Queens stworzył prototyp smartfona z giętkim ekranem, który dodatkowo potrafi podawać informacje zwrotne poprzez wibrację.

ReFlex wygina śmiało ekran
foto: kadr z wideo

Jak to działa? Wygięcie smartfona w odpowiednim kierunku i o określonej sile powoduje wykonanie akcji – może to być na przykład przewrócenie strony w przeglądanej gazecie lub naciągnięcie procy w Angry Birds.

Użytkownik jest na bieżąco powiadamiany o wynikach pracy smartfona dzięki wibracjom, które dają odczuć każdą przewróconą kartkę bądź siłę naciągnięcia gumki.

Urządzenie wygląda nieco inaczej, niż smartfony do których przyzwyczailiśmy się przez ostatnie lata. Środkowa część to cienki, elastyczny i możliwy do wyginania ekran dotykowy AMOLED stworzony przez LG. Po bokach wyświetlacza, w solidnej obudowie, znajdują się moduły z elektronicznymi elementami smartfona.

Prototypowy ReFlex pracuje pod kontrolą Androida 4.4. Za wyświetlaczem umiejscowione są sensory ugięcia, umożliwiające wykorzystanie siły zgięcia do sterowania funkcjami smartfona. Silniczki wbudowane w nieelastyczną część telefonu pozwalają przekazać sprzężenie zwrotne, co przekłada się według twórców smartfona na bardziej intuicyjne sterowanie pracą telefonu bez konieczności patrzenia na ekran.

Elastyczny ekran może być dostosowywany do preferencji użytkownika – wzorem trendów z rynku telewizorów, wyświetlacz może być zgięty podczas oglądania filmów. Ciekawie zapowiada się kwestia dzwonienia ze smartfona, którego nie da się przyłożyć do ucha tak łatwo jak tradycyjnych, pozostających w niezmiennym kształcie telefonów – twórcy nie rzucili jednak światła na tę sprawę.

Prace nad rozwojem technologii będą trwały – naukowcy szacują, że będą w stanie zademonstrować komercyjny smartfon z giętkim ekranem za pięć lat. To dużo czasu jak na rynek urządzeń mobilnych – możliwe, że wcześniej swoją propozycję zdąży złożyć klientom któryś ze znanych producentów.

Co powiecie na smartfona wijącego się w kieszeni?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile