02.12.2016 13:19

SMS-y świętują urodziny

Z SMS-ami jest jak z winem – im są starsze, tym bardziej trafiają w nasze gusta. Krótkie wiadomości tekstowe mają już 24 lata, a ich popularność wciąż rośnie.

SMS-y świętują urodziny
foto: materiały prasowe

Według danych GUS, w 2015 roku wysłano w Polsce 52,4 mld SMS-ów – w przeliczeniu daje to około 83 krótkich wiadomości tekstowych wysyłanych w przeciągu miesiąca przez statystycznego posiadacza telefonu komórkowego.

To naprawdę dobry wynik, biorąc pod uwagę, że SMS-y kończą właśnie 24 lata – pierwsza wiadomość została wysłana (jeszcze przed publicznym wprowadzeniem takiej możliwości) dokładnie 3 grudnia 1992 roku.

Ten historyczny SMS przekazał życzenia „Merry Christmas”, czyli „Wesołych świąt” – i rzeczywiście, okazało się, że wiadomości tekstowe niemal całkowicie wyparły tradycyjne kartki pocztowe.

Nie oznacza to, że Poczta Polska nie ma co robić w grudniu – wręcz przeciwnie. Z powodu coraz większej liczby zakupywanych w sieci prezentów instytucja ostrzegła, że może nie zdążyć z dostarczeniem paczek przed świętami.

Początkowo krótkie wiadomości tekstowe mogły być wysyłane tylko w obrębie sieci jednego operatora, a ich zastosowaniem miało być przesyłanie informacji związanych z funkcjonowaniem sieci (na przykład powiadomienia awariach czy modernizacjach) i spraw związanych z umową (na przykład zmianie cennika).

Szybko okazało się jednak, że SMS jest szybkim, łatwym i relatywnie tanim sposobem na porozumiewanie się ze znajomymi – limit 160 znaków wymusza podawanie konkretów. Obecnie – w erze komunikatorów – ważne jest to, że te staroświecki wiadomości można wysyłać także wtedy, gdy dostęp do internetu szwankuje.

Szczyt popularności SMS-ów w Polsce przypadł w 2012 roku – wysłaliśmy ich wtedy 62,7 mld. Po spadku, jaki nastąpił później, popularność krótkich wiadomości tekstowych znów wzrasta.

Co napisaliście w swoim pierwszym SMS-ie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile