26.02.2016 12:20

Samsung Galaxy S7 sam założy sobie simlocka

Wydawało się, że o nowym smartfonie Samsunga wiemy już wszystko, a tymczasem pojawiają się nowe informacje. Ze slajdu prezentacji dla sprzedawców wynika, że Galaxy S7 będzie mógł automatycznie zakładać simlocka na sieć komórkową, w której działa pierwsza włożona do niego karta SIM.

Samsung Galaxy S7 sam założy sobie simlocka
foto: kadr z wideo

Bez paniki. Funkcja ta może być używana przez sieci komórkowe, które sprzedają subsydiowane smartfony, dostępne nawet za 1 zł w zamian za związanie się długoterminową umową abonamentową. Uniwersalne rozwiązanie sprawi, że Samsung nie będzie musiał produkować różniących się partii telefonów dla każdego z setek operatorów, z którymi współpracuje.

Żeby simlock został założony, karta SIM musi być włożona do Samsunga Galaxy S7 lub S7 Edge przed pierwszą konfiguracją telefonu. Telefon automatycznie zainstaluje odpowiednie oprogramowanie, pozwalające na pracę tylko w sieci operatora komórkowego, z którym związana jest karta SIM.

Prostota zakładania blokady może sprawić, że operatorzy nie stosujący do tej pory tej metody zaczną oferować smartfony Galaxy S7 z simlockiem – nie będą już musieli zamawiać u Samsunga partii specjalnie przygotowanych telefonów.

Proces budzi wiele pytań – co stanie się, jeśli procedura zostanie przeprowadzona na telefonie Samsung Galaxy S7 Dual SIM? Czy zablokowany zostanie tylko jeden ze slotów, czy też oba?

Nie wiadomo także, jak trwała będzie blokada. Instrukcja wyraźnie mówi, że karta SIM musi być włożona przed konfiguracją telefonu, lub niezbędne będzie jej powtórzenie. Czy zresetowanie Galaxy S7 do ustawień fabrycznych i przejście konfiguracji bez karty SIM wystarczy, żeby zdjąć blokadę?

Wiadomość o automatycznym simlocku to nie jedyna kontrowersyjna informacja związana ze smartfonami Samsunga - okazało się, że mimo przywrócenia slotu na karty pamięci micro-SD, użytkownicy nie będą mogli instalować na nich aplikacji.

Galaxy S7 i S7 Edge, najnowsze flagowe smartfony Samsunga, trafią do sprzedaży 11 marca 2016 roku. Wcześniej można je zakupić w przedsprzedaży zarówno w sklepach z elektroniką, jak i u operatorów komórkowych.

Szczegółowe specyfikacje techniczne Samsunga Galaxy S7 i S7 Edge zostały ujawnione w przeddzień targów Mobile World Congress 2016 w Barcelonie.

Czy Wasze telefony mają założone simlocki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Samsung