22.08.2016 11:36

Samsung będzie sprzedawać używane smartfony

W pudełkach oferowanych w sklepach znajdą się używane wcześniej telefony Samsunga. Producent idzie w ślady Apple, które handluje przyjmowanymi w rozliczeniu iPhone’ami.

Samsung będzie sprzedawać używane smartfony
foot: kadr z wideo

Jeśli doniesienia agencji Reuters się potwierdzą, Koreańczycy mogą zaoferować używane, odświeżone fabrycznie telefony w 2017 roku – nie wiadomo jeszcze, na jakie rynki miałaby trafić oferta.

Smartfony pochodziłyby najprawdopodobniej z Korei Południowej oraz USA – klienci w tych krajach mogą związać się z producentem umową abonamentową, gwarantującą im możliwość wymiany raz w roku modelu na nowszy.

W taki sposób używane są przede wszystkim najmocniejsze, flagowe wersje telefonów, które nawet po roku będą zdecydowanie wyróżniać się na rynku możliwościami. Odświeżone – zazwyczaj refurbishing zakłada wymianę obudowy, akumulatora oraz innych zniszczonych elementów na nowe – smartfony stanowiłyby ciekawą ofertę, jako że nie wszyscy są skłonni wydać ponad 3 000 zł na model Galaxy Note 7 lub Galaxy S7 Edge.

Według statystyk przygotowanych przez BNP Paribas, smartfony Samsung Galaxy po roku używania w USA wyceniane są przez rynek na 51% swojej początkowej ceny. Sprzęt Apple cieszy się wolniejszą utratą wartości – roczny iPhone to średnio 69% kosztu zakupu nowego urządzenia.

foto: zrzut ekranu

W Polsce można zakupić odnowione przez Apple tablety iPad - producent daje na nie 15% zniżki.

Używane modele iPhone’ów sprzedawane są przez Apple w USA, producent nie podaje jednak informacji jak duże jest na nie zapotrzebowanie. Niższa niż za fabrycznie nowe urządzenia cena ma nie tylko sprawić, żeby na produkt (sprzedawany w przypadku modeli refurbished już drugi raz) stać było większą liczbę klientów, ale także umożliwić konkurowanie z tańszymi, ale oferującymi wydajne i atrakcyjne wizualnie modele producentami z Chin.

Egzotyczne jeszcze do niedawna marki nie ukrywają już, że chcą mierzyć się jak równi z równym z liderami rynku. Dostępny oficjalnie w Polsce model Ulefone Future w materiałach promocyjnych porównywany jest bezpośrednio do Samsunga Galaxy S7 Edge – Chińczycy przygotowali nawet filmy pokazujące równocześnie oba telefony w działaniu - a kosztuje połowę tego, co koreański flagowiec.

Odświeżone używane modele oferowane są nie tylko klientom na rozwiniętych rynkach – tańsze modele stanowią nierzadki jedyny sposób, żeby producent mógł zaistnieć na krajach rozwijających się – na przykład w Indiach.

Kupilibyście używany i odświeżony przez Samsunga smartfon?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile