02.12.2019 11:30

Siri przerwała prezenterowi prognozę pogody na żywo. Stwierdziła, że się myli

Tomasz Schafernaker, prezenter pogody w stacji BBC, został skarcony na wizji przez Siri. Inteligentna asystentka stwierdziła, że przedstawiana prognoza jest błędna.

Tomasz Schafernaker
foto: kadr z wideo Twitter/BBC

Siri to inteligentna asystentka, której zadaniem jest wykonywanie dla użytkowników prostych czynności. Jedną z nich jest wyszukiwanie informacji w internecie, w tym podawanie prognozy pogody.

Asystentka głosowa Apple czasami się myli, i robi to nad wyraz spektakularnie. Bywa też, że potrafi wejść w słowo, gdy źle odczyta intencje właściciela i zinterpretuje jego wypowiedź jako zapytanie.

Sztuczna inteligencja Apple pokazywała, że Trump to penis. Wielka wpadka oprogramowania
Sztuczna inteligencja Apple pokazywała, że Trump to penis. Wielka wpadka oprogramowania
Przeczytaj także Sztuczna inteligencja Apple pokazywała, że Trump to penis. Wielka wpadka oprogramowania

Tak właśnie sytuacja spotkała Tomasza Schafernakera podczas prezentowania pogody na żywo w programie informacyjnym BBC. Siri odezwała się z zegarka Apple z wiadomością, że się myli.

Wpadka z Siri podczas prognozy na żywo. Powiedziała, że prezenter się myli

Wypowiedź Siri  umieściła w sieci stacja telewizyjna BBC Weather, film stał się natychmiastowo hitem. Widać na nim, jak prezenter po zapowiedzeniu opadów jest gaszony stwierdzeniem, że „w prognozie nie ma śniegu”

Sytuacja wywołała sporą wesołość u prowadzącego program. Schafernaker zachował zimną krew i stwierdził, że Siri nie wie, o jakiej lokalizacji jest mowa w prognozie i podaje dane z innego terenu.

Kwestią otwartą pozostaje sposób aktywacji Siri. Asystent zazwyczaj oczekuje na hasło kluczowe, po którym słucha polecenia i je wykonuje. W przypadku noszonego przez prezentera zegarka uruchomiona była zapewne opcje „podnieś, żeby mówić” i Siri została aktywowana podczas wskazywania ręką na ekran.

Zobacz także: Powiedział Siri, że chce zrobić strzelaninę w szkole. Zatrzymała go policja 

Zdarzyła się wam wpadka z asystentem głosowym?

Tagi: Mobile Apple