19.05.2016 09:43

Smartfony Nokii wracają na rynek

To już pewne – smartfony i tablety Nokii wracają na rynek. Producent udzielił licencji na produkcję sprzętu świeżo powstałej firmie HMD global Oy, która także odkupiła prawa do marki od Microsoft.

Smartfony Nokii wracają na rynek
foto: materiały prasowe

HMD otrzymało możliwość używania nazwy Nokia na 10 lat – wartość transakcji nie jest znana, wiadomo za to, że według deklaracji nowopowstałe przedsiębiorstwo ma zainwestować w promowanie produktów na świecie ponad 500 mln dolarów.

Przyszły producent smartfonów i tabletów powstał w Finlandii i kierowany jest przez byłego menedżera Nokii, który kierował działem mobilnym Microsoftu w Azji, Bliskim Wchodzie i Afryce.

Amerykański gigant poinformował, że zdecydował się odsprzedać prawa do produkcji wraz z zakładami, w których powstawały telefony Nokii – chodzi tu o prostsze konstrukcje. 350 mln dolarów, które otrzyma Microsoft, pochodzą ze zrzutki dwóch chętnych – wspomnianego już HMD Global Oy (20 mln dolarów) oraz FIH Mobile Ltd. (330 mln dolarów), spółki zależnej od Foxconna (producenta sprzętu dla najbardziej znanych marek na świecie, między innymi Apple).

W ramach tej transakcji chiński producent przejął zakład produkcyjny Microsoft Mobile Vietnam. 4500 pracowników ma zostać przetransferowanych – bądź otrzymać propozycję przejścia – do nowych właścicieli marki.

Nabywcy, oprócz prawa do używania marki Nokia w prostych konstrukcjach (te trafią do HMD) przejmą także fabryki, stworzone oprogramowanie i usługi, sieć wsparcia technicznego oraz umowy z dostawcami i odbiorcami.

Umowa pomiędzy Microsoft a HMD i FIH czeka na zatwierdzenie przez regulatorów rynku - jej realizacja powinna zamknąć się w drugiej połowie 2016 roku. Debiutu rynkowego nowych smartfonów Nokii można się spodziewać w 2017 roku.

Szef HMD Arto Nummela nie ukrywa, że główną siłą nowego producenta ma być właśnie rozpoznawalna marka.

"

Naszym celem jest stworzenie ujednoliconego zestawu smartfonów i tabletów, które będą nosić nazwę Nokia. Wiemy, że spotka się to z zainteresowaniem ze strony kupujących. Marka stała się bardzo ważnym wyróżnikiem na rynku telefonów komórkowych, dlatego właśnie nasz model biznesowy koncentruje się na unikalnej sile rynkowej Nokii. Zamierzamy współpracować z najlepszymi partnerami w branży produkcyjnej i dystrybucyjnej, żeby szybko udostępnić naszym klientom smartfony i tablety, których chcą. "

Nokia potwierdziła, że przekazała prawa do marki dla nowopowstałego przedsiębiorstwa (umowa jest globalna, ale z wykluczeniem Japonii). Fińskie HMD będzie zajmować się przede wszystkim konstrukcjami z Androidem na pokładzie. Ramzi Haidamus, prezydent Nokia Technologies, wyjawia powody wybrania odsrzedania praw do marki i zrezygnowania z samodzielnego tworzenia smartfonów.

"

Umowa otwiera nowy, emocjonujący rozdział dla Nokii na rynku, na którym ta nazwa stała się niemal legendarna. Nie będziemy jednak produkować telefonów komórkowych samodzielnie – zdecydowaliśmy się przekazać te prawa HMD. Nowe przedsiębiorstwo zamierza wytwarzać smartfony i tablety, które wykorzystają potencjał marki Nokia i przyczynią się do wzrostu jej wartości. Współpraca z HMD oraz FIH umożliwi nam wejście na największy rynek elektroniki użytkowej na świecie, pozostając przy tym wiernym przyjętej strategii udzielania licencji na produkcję. "

Nokia zapowiadała podczas odbywających się w lutym 2016 roku targów World Mobile Congress, że ma w planach ponowne uruchomienie produkcji smartfonów (do firmy wróciły prawa do wytwarzania smartfonów pod swoją marką, odsprzedane wraz z całym działem mobilnym Microsoftowi). Jasno zapowiedziała jednak, że nawet w przypadku udzielenia licencji na produkcję zamierza aktywnie uczestniczyć w procesie projektowania sprzętu.

Koncern zdecydował się ponadto na zakup Withings – producenta inteligentnych opasek i zegarków.

Co powinien mieć smartfon marki Nokia?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Microsoft Nokia