10.08.2018 14:24

Dostałeś specjalny SMS ostrzegawczy ALERT RCB? Nie lekceważ go, to nie reklama!

Część polskich użytkowników telefonów komórkowych mogła otrzymać w piątek 10 sierpnia 2018 nietypową wiadomość SMS. Tłumaczymy, o co w niej chodzi.

Dostałeś specjalny SMS ostrzegawczy ALERT RCB? Nie lekceważ go, to nie reklama!
foto: Shutterstock

Wiele osób przebywających aktualnie na terenie Polski poinformowało na Facebooku i w mediach społecznościowych, że otrzymali nigdy wcześniej nie widziane SMS-y z aktualną pogodą i ostrzeżeniem przez burzą. Podpisane zostały one jako ALERT RCB. Choć mogłoby się tak wydawać, to jednak nie jest to ani reklama, ani spam, ani żadna oferta. To wiadomość rozsyłana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Czym jest nietypowa wiadomość SMS od ALERT RCB?

Wielka burza z Francji nad Polską 10 sierpnia 2018

Wszystko związane jest z gigantyczną burzą zbliżającą się w kierunku Polski, która ma dotrzeć do naszego kraju w piątek 10 sierpnia 2018. Według informacji Macieja Ostrowskiego z ICM Meteo superburza ma 350 km średnicy, a poprzedzają ją szkwały burzowe o prędkości powyżej 100 km/h. Nawałnica ma dotrzeć do Warszawy około godziny 19:00. Pasmo burzowe będzie jednak rozciągać się od Gdańska, przez Poznań, aż do Krakowa, Rzeszowa i wschodniej granicy kraju.

ALERT RCB - Specjalny SMS ostrzegawczy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa potraktowało sytuację bardzo poważnie i do obywateli Polski zaczęło rozsyłać specjalne wiadomości z ostrzeżeniem. Według informacji, należy nie przebywać na otwartych przestrzeniach i zabezpieczyć dobytek, zwłaszcza ruchomy. Należy zabrać z balkonu rzeczy, które mogą zostać zdmuchnięte przez wiatr, nie należy także zostawiać zaparkowanych samochodów pod drzewami.

"

Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe.  "

Niebezpieczna burza - jak się zabezpieczyć?

Na czas nawałnicy najlepiej schronić się w domu lub w innym szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Należy też zamknąć okna i w przypadku mocnych wyładowań elektrycznych odłączyć sprzęt elektroniczny od prądu. Trzeba także pamiętać o bezpieczeństwie zwierząt, jeśli je mamy.

Tagi: Mobile