07.12.2018 17:59

T-Mobile uruchomił sieć 5G w Warszawie

„W Europie mówimy o tworzeniu sieci piątej generacji, w Polsce po prostu to robimy” – T-Mobile uruchomił w Warszawie pięć nadajników 5G i zaprasza każdego do sprawdzenia, co czeka nas w niedalekiej przyszłości. My zaparzyliśmy kawę za pomocą okularów.

sieć 5G T-Mobile
foto: Michał Tomaszkiewicz, Antyradio.pl

Polska chce mieć sieć 5G jako pierwsza w Europie – zadeklarował podczas uroczystości uruchomienia sieci 5G T-Mobile w Warszawie Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji. Wygląda na to, że jesteśmy na dobrej drodze – prawdziwą, w pełni funkcjonalną sieć piątej generacji można już też przetestować w Warszawie dzięki T-Mobile, który po Pałacem Kultury i Nauki uruchomił #5G_LAB.

Tak wyglądała uroczysta (aczkolwiek symboliczna) chwila startu nadajników:

t-mobile_5g_02

W laboratorium działającym dzięki pięciu stacjom bazowym 5G można zobaczyć, jakie możliwości oferuje tak naprawdę sieć nowej generacji. Postępy wobec LTE są spore, zarówno jeśli chodzi o dostępność przepustowość sieci, jak i opóźnienia w przesyłaniu danych. Dzięki temu można robić prawdziwe cuda.

Przedsmak rewolucji 5G przedstawił Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska:

"

 Sieć piątej generacji to zdalne operacje chirurgiczne o precyzji przekraczającej nasze wyobrażenie i precyzyjna diagnostyka w ochronie zdrowia. To nowoczesne rolnictwo, minimalizujące użycie środków chemicznych i maksymalizujące wydajność oraz innowacyjny przemysł 4.0, a w konsekwencji – nowoczesna i konkurencyjna gospodarka. Wiemy, jak przyszłość każdego z nas będzie wyglądać dzięki 5G i tą wizją chcemy podzielić się ze wszystkimi, którzy zdecydują się odwiedzić #5G_LAB. "

Sieć 5G T-Mobile w Warszawie - jak testować?

Co można robić w laboratorium? Po przekroczeniu progu do przyszłości czeka na nas model miasta i opcja zostania jego zarządcą, mającym do dyspozycji możliwości sieci piątej generacji. Po założeniu hełmu VR można będzie na przykład podłączyć się do transmisji sportowej i poczuć się tak, jakby było się na miejscu.

t-mobile_5g_03

Pod koniec wycieczki czekać będzie szansa na założenie okularów AR i sprawdzenia, jak wygląda kuchnia przyszłości – taka, w której wystarczy spojrzeć na lodówkę, żeby bez otwierania zobaczyć, co jest w środku, musnąć wzrokiem miskę Reksa by zorientować się, na ile czasu jeszcze wystarczy mu jedzenia, a nawet – czym się już chwaliliśmy – zaparzyć kawę bez podchodzenia do ekspresu.

Dzięki okularom wystarczy bowiem na niego spojrzeć, żeby zobaczyć możliwe do zaparzenia rodzaje kawy. Po wybraniu i zatwierdzeniu oczekiwanej wersji napoju za pomocą gładzika znajdującego się na oprawce okularów Augmented Reality można obserwować procentowy pasek postępu prac nad przygotowaniem naszej kawy.

"

#5G_LAB usytuowany jest na Placu Defilad, od strony ul Marszałkowskiej. Otwarty jest 7 dni w tygodniu, od 7 do 31 grudnia, w godzinach 10:00 – 20:00. Wstęp do centrum jest bezpłatny. #5G_LAB warto odwiedzić także poza godzinami jego działania, żeby zobaczyć pokazy świetlnych wizualizacji, wyświetlane po zmroku na jego elewacji. "

Polska ma jeden z najprężniej rozwijających się rynków telekomunikacyjnych w Europie – teraz mamy działającą (choć tylko testową) sieć 5G dzięki T-Mobile, wcześniej INEA uruchomiła łącza światłowodowe o przepustowości 10 Gb/s.

Sprawdzicie działanie sieci 5G?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile