23.03.2017 13:45

Twój smartfon może sadzić prawdziwe drzewa

Nie trzeba przerabiać go na saperkę - wygląda na to, że rzeczywiście do wszystkiego można znaleźć odpowiednią aplikację, a smartfon może stać się narzędziem ogrodniczym kształtującym wygląd miejskiej zieleni.

Twój smartfon może sadzić prawdziwe drzewa
foto: materiały prasowe

Program „Milion drzew” umożliwia wskazanie miejsca, gdzie zdaniem użytkownika powinna być posadzona długowieczna roślina. Aplikacja przeznaczona jest dla mieszkańców Warszawy.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Ingressa i Pokemon GO, trzeba fizycznie udać się w miejsce, w którym chcielibyśmy zobaczyć w przyszłości rozłożyste konary i w tym punkcie dokonać zgłoszenia.

Zasady działania aplikacji przedstawia Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy:

"

Chcemy zaprosić mieszkańców na spacer po Warszawie. W jego trakcie mieszkańcy mają możliwość uważnego przyjrzenia się, gdzie drzew jest za mało i powinny pojawić się nowe. To dla nas bardzo cenne obserwacje. Sygnały warszawiaków będziemy zbierać za pośrednictwem aplikacji „Milion drzew”. Nazwa aplikacji nawiązuje do celu, który sobie postawiliśmy. To naprawdę duże wyzwanie, dlatego też chcemy w nie zaangażować mieszkańców. "

„Zasadzenie” drzewa za pomocą programu jest szybkie i proste – trzeba użyć przycisku „Zgłoś” i podać dane kontaktowe. Po przeanalizowania wybranej przez użytkownika lokalizacji urzędnicy odpiszą, czy posadzenie drzewa jest możliwe (i zostanie zrealizowane), czy też może z różnych względów (ratusz wskazuje między innymi strefy ochronne torowisk czy wałów powodziowych, własność terenu, infrastruktura podziemna, latarnie oraz plany zagospodarowania przestrzennego) nie może dojść do skutku.

Jeśli lokalizacja zostanie zaakceptowana, we wskazany miejscu pojawi się drzewo. Część miłośników zieleni będzie musiała jednak uzbroić się w cierpliwość:

"

Nasadzenia będą wykonywane zgodnie z przyjętym Standardami kształtowania zieleni w Warszawie, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. "

Aplikacja „Milion drzew” dostępna jest w Google Play oraz w App Store.

Wcześniej ratusz wprowadził do aplikacji „Warszawa 19115” możliwość alarmowania o trwającej wycince drzew.

Z jakiej aplikacji skorzystalibyście najchętniej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile