09.03.2017 09:45

Twórca Wiedźmina szykuje telefon

Michał Kiciński, współzałożyciel CD Projektu i platformy Good Old Games oraz współtwórca Wiedźmina, zademonstruje w 2017 roku własną konstrukcję telefonu komórkowego. Raczej nie będzie miał gier.

Twórca Wiedźmina szykuje telefon
foto: materiały prasowe

O telefonie wiadomo na razie niezbyt wiele. Tak jak odświeżona Nokia 3310, ma być prostą konstrukcją, realizująca tylko podstawowe funkcje – możliwość wykonywania połączeń głosowych oraz wysyłanie SMS-ów. Gadżet ma być wyposażony w klasyczne, mechaniczne przyciski.

Nie przewidziano możliwości transmisji danych, a więc łączenia się z internetem, jako że kłóciłoby się to z podstawowym założeniem telefonu – ograniczeniem do minimum generowania promieniowania elektromagnetycznego.

Kiciński chce, żeby jego telefon był możliwie najzdrowszy dla użytkownika – przeprowadzone na jego zlecenie badania wskazują, że długotrwałe używanie smartfona może być niebezpieczne. Z analiz prowadzonych na świecie wynika, że nie ma dowodów na zwiększanie przez używanie telefonu prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory.

Prototyp telefonu już istnieje i działa – pomysłodawca zdradził, że będzie nazywał się YogiFone, a domena z tą nazwą prowadzi na stronę wykonawcy projektu, polskiej firmy Mudita. Ta zaprzecza jednak, żeby „telefon Kicińskiego” miał nosić taką nazwę handlową lub kodową.

Mudita – przedsiębiorstwo należy do Michał Kicińskiego – ma zajmować się projektowaniem urządzeń elektronicznych w taki sposób, żeby wydzielały możliwie najmniejsze porcje promieniowania.

Według słów Kicińskiego, telefon ma być gotowy jeszcze w tym roku – mowa jest o kilku miesiącach oczekiwania. Urządzenie charakteryzujące się „najmniejszym współczynnikiem SAR na świecie” ma trafić do sprzedaży na rynkach międzynarodowych. Cena nie jest jeszcze znana, twórcy zapewniają jednak, że telefon będzie dopracowany w najmniejszych szczegółach.

W przyszłości może powstać podobnie niskoemisyjny smartfon, nie jest on jednak na liście priorytetów Mudity.

Używalibyście takiego „zdrowego” telefonu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile