20.08.2018 12:07

W Gmailu można teraz wysyłać tajne e-maile z opcją samozniszczenia

Każdy użytkownik smartfona może poczuć się teraz jak prawdziwy szpieg, wysyłając przez Gmaila wiadomości kierowane tylko do oczu adresata. I które ulegają samozniszczeniu.

smartfon w ogniu
foto: kadr z wideo

Poufne e-maile zostały zaprezentowane wraz z premierą nowego wyglądu Gmaila. Początkowo można z nich było korzystać tylko w wersji desktopowej usługi, teraz tajniackie e-maile zaimplementowano także w aplikacji.

Wysyłający może w prosty sposób upewnić się, że wysyłana wiadomość będzie mogła być odczytana tylko przez adresata. Wśród gwarantujących to zabezpieczeń jest między innymi konieczność wpisania hasła dostępu, wysyłanego przez Google na skojarzony z kontem adresata numer telefonu.

E-mail z opcją samozniszenia

Gdy poufną wiadomość uda się już otworzyć, można ją przeczytać… i właściwie, to tyle – aplikacja nie pozwala na przesłanie jej dalej, pobranie, wydrukowanie czy skopiowanie. Warto jednak pamiętać, że zabezpieczenie nie jest całkowite, o czym przypomina samo Google:

"

Uwaga: opisane ograniczenia zapobiegają przypadkowemu udostępnieniu Twoich e-maili przez ich odbiorców. Miej jednak na uwadze, że odbiorcy o złych zamiarach lub odbiorcy ze złośliwym oprogramowaniem i tak mogą skopiować Twoją wiadomość lub przesłane z nią załączniki. "

Powodem ostrzeżenia jest fakt, że treść przesłanej wiadomości można zapisać wykonując starty dobry zrzut ekranu.

Jedną z opcji oferowanych przez poufne wiadomości w Gmailu jest także ustawienie daty ważności, czy też daty samozniszczenia – może to być dzień, tydzień, miesiąc, 3 miesiące lub 5 lat od chwili wysłania. Po wyznaczonym okresie wiadomość zostanie skasowana i nikt nie będzie się mógł do niej dostać – nawet, jeśli będzie dysponować odpowiednim kodem.

Będziecie korzystać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile