02.08.2017 14:33

Z jakich funkcji telefonów korzystają najczęściej Polacy?

Telefony komórkowe służą do dzwonienia wysyłania SMS-ów – to nie jest dla Polaków żadną nowością. Zaskakująca jest jednaj trzecia co do częstotliwości funkcja komórki, jaką wykorzystujemy – i puszczamy przez to z torbami grupę zasłużonych marek.

Z jakich funkcji telefonów korzystają najczęściej Polacy?
foto: materiały prasowe

Temu, w jaki sposób korzystamy z telefonów komórkowych postanowiło przyjrzeć się Centrum Badania Opinii Społecznej.

Pytania dotyczące używanych przez właścicieli telefonów funkcji zadano grupie 892 respondentów. Zanim jednak udzielili odpowiedzi na pytanie „z jakich funkcji Pan(i) korzysta”, CBOS wykorzystał szansę do zapytania, jakimi telefonami dysponują badani.

Jak się okazało, z telefonów komórkowych korzysta 92% dorosłych Polaków. Więcej niż połowa z nich (57%) dysponuje smartfonem – z klasycznego, prostego telefonu woli korzystać 43% naszych rodaków.

49% przepytywanych przyznało, że korzysta tylko i wyłącznie ze smartfonów, 34% pozostaje wiernych tylko i wyłącznie prostym modelom komórek. 9% badanych przyznało, że używa zarówno urządzeń z obu kategorii.

Zaskoczeniem nie powinien być fakt, że 100% użytkowników wykorzystuje swoje telefony do dzwonienia, a 78% wysyła i odbiera SMS-y. Niespodzianką za to może być to, że trzecią najczęściej wykorzystywaną funkcją smartfonu – wskazało ją 62% ankietowanych – jest robienie zdjęć.

Ta czynność jest dwa razy popularniejsza, niż korzystanie z serwisów społecznościowych, na przykład Facebooka. Jak widać, telefony komórkowe praktycznie wyeliminowały z rynku cyfrowe aparaty fotograficzne.

W pełnym zestawieniu znajduje się jeszcze kilka zaskakujących pozycji:

foto: CBOS

Tylko 30% Polaków słucha muzyki korzystając ze smartfona, ale 15% z nas nagrywa na telefon rozmowy. Z płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu korzystamy zaś niemal dwukrotnie rzadziej, niż z opcji sprawdzenie zanieczyszczenia powietrza.

A wy z jakiego telefonu korzystacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Mobile