05.09.2018 13:39

Niebezpieczna aplikacja, która pozwala dodać RAM w smartfonie. Ci, którzy dali się nabrać, pożałowali

Apple przekonywało kiedyś w reklamie, że do wszystkiego znajdzie się aplikacja. To hasło najwyraźniej mocno wzięli sobie do serca deweloperzy, oferując między innymi programy rozszerzające pamięć RAM smartfona - bez kozery - nawet o 8000 GB.

aplikacje do powiększania RAM-u
foto: zrzut ekranu

W sklepach z aplikacjami znajdują się miliony propozycji. Większość z nich jest użyteczna i może przydać się użytkownikom – są jednak takie pozycje, które nie mają prawa działać i żerują raczej na odporności właścicieli smartfonów na podstawową wiedzę techniczną.

Ponad pół miliona osób bezkrytycznie uwierzyło podczas upałów w aplikację wentylatora i po jej zainstalowaniu głośno narzekało, że nic nie dmucha na nich z ekranów. Podobnie bezużyteczne – choć nieco bardziej wiarygodne – są programy, które obiecują odstraszać komary dźwiękami.

Pomysłowość (i bezczelność) twórców aplikacji sięga jednak rejonów, o których nie śniło się moderatorom sklepów z oprogramowaniem – bez większego problemu można znaleźć propozycje deklarujące szybkie i proste zwiększenie pamięci operacyjnej smartfona. Skromniejsi proponują przy tym zainstalowanie kilku dodatkowych gigabajtów, mistrzowie programowania zaś kuszą terabajtami RAM.

Groźne „nieszkodliwe” oprogramowanie

Wydawać by się mogło, że aplikacje – być może część z nich tworzona jest dla żartu – co prawda nie pomogą, lecz także nie będą szkodzić użytkownikowi. Nie jest to jednak prawdą.

ESET alarmuje, że część z bezużytecznych, ale obiecujących dużo użytkownikom aplikacji tworzona jest przez przestępców. Podczas instalacji takiego programu właściciele smartfonów proszeni są o nadanie wielu uprawnień, dzięki czemu deweloperzy otrzymują dostęp do danych o użytkowniku.

W ekstremalnych przypadkach zaś celem niewinnej z pozoru aplikacji jest kradzież loginu i hasła do bankowego serwisu transakcyjnego.

"

W sklepie Google Play regularnie odnajdujemy wiele aplikacji, które mają dość wątpliwe funkcjonalności lub służą wyłącznie jako narzędzia cyberprzestępców. Dla przykładu, sporą popularnością (ponad 100 tysięcy pobrań!) wśród użytkowników sklepu cieszyła się aplikacja „128GB RAM Mobile Booster”, która obiecywała powiększyć pamięć RAM o… dodatkowe 128 GB. "

Warto pamiętać, że nawet sprawdzając dla zabawy aplikacje obiecujące niestworzone rzeczy narażamy się na atak przestępców. Nie róbcie tego w domu na smartfonach!

Znacie kogoś, kto mógłby zainstalować taką aplikację?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile