14.04.2017 16:32

Zbudował sobie iPhone'a 6s śrubka po śrubce

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi obyczaje. Prawdziwy mężczyzna w XXI wieku powinien zasadzić drzewo, spłodzić syna, kupić dom i zbudować sobie smartfona składając go komponent po komponencie i śrubka po śrubce.

Zbudował sobie iPhone'a 6s śrubka po śrubce
foto: kadr z wideo

Współczesne telefony komórkowe to bardzo skomplikowane urządzenia, nad opracowaniem których pracują tysiące inżynierów. Także proces ich produkcji nie ogromnym wyzwaniem logistycznym - zanim powstanie iPhone, jego części pokonują łącznie drogę pozwalającą dostać się na Księżyc i wrócić.

Gdy sprawdzaliśmy, jak tak naprawdę powstają smartfony polskich producentów, mogliśmy dowiedzieć się, że projektowane są po części w naszym kraju, ale całość produkcji przebiega w fabrykach ulokowanych w Chinach.

Znajdują się w nich wyspecjalizowane maszyny i roboty, wydawało się więc niemożliwością samodzielne złożenie funkcjonującego smartfona część po części.

Jak jest naprawdę postanowił sprawdzić youtuber, który często bywa w Chinach. Odwiedzając tylko targowiska elektroniczne znajdujące się czasem wprost na ulicy zaczął kupować podzespoły, z których zbudowany jest iPhone 6s.

Nie interesowały go gotowe półprodukty - nabywał tylko gołe komponenty, czy to składające się na obudowę, wyświetlacz, czy płytę główną telefonu. Montaż poszczególnych elementów wykonywał samemu lub korzystał z maszyn znajdujących się na targowisku.

Oto, jak mu poszło:

Urodziny iPhone'a miaył miejsce w pokoju hotelowym - złożenie wszystkich elementów w działający iPhone 6s trwało dobre kilka godzin. Chińczycy, którzy zdążyli zdobyć wprawę, wykonaliby zadaniem zapewne w znacznie krótszym czasie.

Poszukiwanie części trwało kilka miesięcy i odbywało się podczas kolejnych wizyt w Chinach. Całościowy koszt zbudowanego własnoręcznie iPhone'a 6s wyniósł około 300 dolarów, a więc mniej więcej 1200 zł. To połowa kwoty, jaką trzeba zapłacić za nowy egzemplarz w sklepie.

Szczęśliwy ojciec działającego iPhone'a jest zdania, że proces jest tak prosty, że swój własny telefon może tak naprawdę zrobić każdy - o ile oczywiście będzie miał dostęp do chińskiego targowiska z elektroniką.

Czym chcielibyście zająć się w życiu w pierwszej kolejności?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile