27.07.2017 15:46

Zmień swój dom w animowany teledysk „Take On Me”

Aby osiągnąć taki efekt, kiedyś trzeba było 16 tygodni morderczej pracy z ołówkiem – dziś jest od tego aplikacja. Platforma Augmented Reality Apple znajduje całkiem ciekawe zastosowania – na przykład możliwość przeżycia przygody z teledysku „Take On Me” we własnym domu i na żywo.

Zmień swój dom w animowany teledysk  „Take On Me”
foto: kadr z wideo

Opowieść o kobiecie, która zostaje wciągnięta do świata czarno-białego komisu w klipie do hitu formacji A-ha, do dziś robi wizualnie ogromne wrażenie – szczególnie w chwilach, gdy w jednym kadrze widać mieszanie się rzeczywistości z obiektami o osobami składającymi się ze szkiców ołówkiem.

Efekt ten został osiągnięty dzięki ciężkiej pracy – animatorzy przez dobre 4 miesiące korzystali z rotoskopu, żeby klatka po klatce odrysowywać występujące na nim obiekty.

Dziś do osiągnięcia podobnego efektu wystarczy iPhone. Dzięki wykorzystaniu ARKit – platformie Augmented Reality opracowanej przez Apple – opracowano program demonstracyjny, który pozwala przejść do rysowanego świata (i z powrotem) w dowolnym miejscu i czasie – trzeba tylko pamiętać, żeby patrzeć na niego przez ekran telefonu.

„Take On Me” w postaci aplikacji nie zostało niestety udostępnione – przynajmniej na razie. Jest jednak dobrym przykładem na to, jakiej rewolucji w postrzeganiu świata możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości.

Najbardziej oczywiste i często eksploatowane w futurystycznych wizjach zastosowania to możliwość nakładania na świat wskazówek nawigacyjnych – wideo koncepcyjne pokazujący takie możliwości były tworzone już lata temu między innymi przez Microsoft, który kusił wizją strzałek wyświetlanych przed pieszym. o Augmented Reality mówił także Intel pokazując pierwsze procesory Atom.

Augmented Reality – poszerzona rzeczywistość – szturmem zdobyła już świat gier. Pokemon GO – gra, która w szczycie swojej popularności była wyszukiwana w sieci częściej, niż porno – to nic innego, jak nałożenie warstwy cyfrowej na prawdziwy świat.

Jak się Wam podoba aplikacja „Take On Me”?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile