12.04.2019 18:01

Błąd na Instagramie pokazywał twoje stories przypadkowym ludziom

Ciąg dalszy historii o tym, jak Facebook dba o naszą prywatność. Błąd na Instagramie pozwalał oglądać stories na prywatnych profilach, które normalnie są zablokowane.

instagram
foto: pixabay.com/CC0

Zazwyczaj, na górze interfejsu Instagrama pokazują się Instastories osób, które obserwujemy. Na początku kwietnia 2019 roku pokazywały się tam zdjęcia profilowe losowych użytkowników aplikacji. Instagram, po zaalarmowaniu przez TechCrunch, przyznał się do błędu i poinformował, że został on już naprawiony.

jumbo
jumbo
Przeczytaj także Jumbo to aplikacja, która pomoże ci zadbać o prywatność w sieci

Instagram pokazywał na stronie głównej losowe stories

Całe szczęście, jeśli wasz profil był zablokowany, nie macie się czego obawiać. W takim wypadku, nawet jeśli Instagram zaserwował komuś wasze stories, niemożliwe było ich odtworzenie. Błąd dotyczył tylko jednej aplikacji - Facebook Stories były bezpieczne. W oficjalnym oświadczeniu rzecznik prasowy Instagrama mówi:

"

Jesteśmy świadomi błędu, którego mogli doświadczyć niektórzy użytkownicy. Ich Instagram Stories mogły być widoczne dla niepowołanych osób, ale tylko wtedy, kiedy ich profile nie były prywatne. Jeśli w ustawieniach profil był oznaczony jako prywatny, tylko obserwujący mogli obejrzeć Stories. Błąd, przez który była spowodowana ta sytuacja został już rozwiązany. "

Cała sytuacja (i kilka jej podobnych z przeszłości) rodzi jednak wątpliwości, czy Facebook aby na pewno dobrze dba o dane, które mu powierzyliśmy. Jeśli nie przekonała was informacja, że Facebook sprzedaje wasze dane, ani wyciek 600 milionów haseł z siedziby giganta, to nie przekona was też pewnie fakt, że ktoś niepowołany mógł zobaczyć jak bawisz się filtrami na Instagramie. Niemniej jednak, warto poważnie rozważyć ograniczenie udostępnianych w Internecie treści, czy nawet usunięcie konta na Facebooku. Całe szczęście, są aplikacje, które mogą to ułatwić.

Marcin Czajkowski