21.03.2016 20:28

iPhone 5 SE i iPad Pro 9,7 bez niespodzianek

Potwierdziły się wszystkie przecieki – Apple zaprezentowało podczas konferencji dwa nowe urządzenia. 4-calowy iPhone 5 SE to „najpotężniejszy smartfon” z ekranem o tej wielkości, pomniejszony iPad Pro z ekranem o przekątnej 9,7 cala to „najlepszy zamiennik dla komputera PC”. Znamy polskie ceny obu urządzeń.

iPhone 5 SE i iPad Pro 9,7 bez niespodzianek
foto: materiały prasowe

Pierwsza część prezentacji minęła pod znakiem troski o środowisko naturalne - Apple chwaliło się osiągnięciami na polu użytkowania energii z odnawialnych źródeł (podobno wszystkie sklepy w Polsce korzystają z „zielonego” prądu) oraz odzyskiwania surowców z urządzeń, które trafiają pod skrzydła producenta po zakończeniu ich użytkowania przez właścicieli.

Producent chwalił się także dużą popularnością systemu operacyjnego iOS w wersji 9 (obecnym na 80% aktywnych urządzeń) oraz nową ceną (299 dolarów) inteligentnego zegarka. Apple nie omieszkało także poinformować o wprowadzeniu do sprzedaży nowych opasek modelu Watch.

iPhone 5 SE dane techniczne

Apple pochwaliło się, że w 2015 roku sprzedało łącznie 30 mln iPhone’ów z ekranem o przekątnej 4 cali. Tak duże zapotrzebowanie – producent mówił wręcz o otrzymywaniu próśb o kontynuowanie produkcji małego iPhone’a – przekonało Apple do podjęcia prac nad nowym wcieleniem „najbardziej kochanego smartfona na świecie”.

Nowy iPhone 5 SE czerpie garściami z serii 6 jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania techniczne. Po obudowie widać, że estetyka została dopasowana do trendów wyznaczonych przez model iPhone 5S, podobnie wygląda sprawa z dostępnymi kolorami.

Prawdziwa rewolucja zaszła jednak we wnętrzu smartfona – Apple zastosowało w nim ten sam procesor, który znajduje się w iPhone 6S, co oczywiście zaowocowało identyczną wydajnością. Dla 4-calowego modelu iPhone 5 SE oznacza to, że jest zdecydowanie szybszy od swojego poprzednika o takiej samej wielkości ekranu.

iPhone 5 SE foto: materiały prasowe

Zaprojektowany przez Apple procesor A9 (wspomagany przez układ obsługi ruchu M9) sprawia, że model SE jest 2 razy bardziej wydajny niż iPhone 5S. Jeśli chodzi o grafikę, różnica jest jeszcze większa – Apple udało się uzyskać potrojenie dostępnej dla użytkownika wydajności.

Dużo uwagi podczas prezentacji poświęcono aparatowi fotograficznemu iSight z matrycą 12 Mpix. Usprawniona konstrukcja pozwala nie tylko na zapisywanie zdjęć o lepszej jakości, ale także nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K. Możliwe jest także łączenie zdjęć w panoramę o maksymalnej rozdzielczości 63 Mpix.

Telefon obsługuje funkcję Retina Flash – doświetlanie całym ekranem sceny podczas robienie selfie. Możliwe jest także wykonywanie zdjęć Live Photos – zapisywania krótkiej animacji podczas fotografowania.

Apple poprawiło ponadto możliwości komunikacyjne. Smartfon iPhone SE wyposażony jest w moduł LTE pracujący z maksymalną prędkością 150 Mpbs (50% szybciej od modelu 5S) oraz kartę sieci bezprzewodowej WiFi zgodną ze standardem 802.11ac, umożliwiającą transmisję danych z przepustowością 433 Mbps (3 razy szybciej od poprzednika).

iPhone 5 SE foto: materiały prasowe

Apple iPhone SE obsługuje płatności poprzez system Apple Pay, nie jest jednak w stanie wykrywać różnicy w sile nacisku na ekran, przez co funkcja 3D Touch nie jest obsługiwana.

Jaka jest cena iPhone 5 SE?

Nowy iPhone 5 SE został wyceniony na 2149 złotych za wersję podstawową wyposażoną w 16 GB pamięci na pliki. Za model z 64 GB przestrzeni na pliki trzeba będzie zapłacić 2649 złotych. Jak przekonuje producent, jest to najtańszy w chwili premiery smartfon pokazany kiedykolwiek przez Apple. Czy taka cena jest godna tego modelu? Czekamy na Wasze opinie.

Zamówienia w Polsce będzie można składać od 29 marca 2016. 

Drugą z pokazanych nowości był iPad Pro z ekranem o przekątnej 9,7 cala, nazywany przez Apple najlepszym zamiennikiem dla komputera PC. Dlaczego zdaniem firmy z Cuppertino nowy tablet miałby zainteresować użytkowników pecetów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple Technologia