21.03.2016 20:28

iPhone 5 SE i iPad Pro 9,7 bez niespodzianek

Potwierdziły się wszystkie przecieki – Apple zaprezentowało podczas konferencji dwa nowe urządzenia. 4-calowy iPhone 5 SE to „najpotężniejszy smartfon” z ekranem o tej wielkości, pomniejszony iPad Pro z ekranem o przekątnej 9,7 cala to „najlepszy zamiennik dla komputera PC”. Znamy polskie ceny obu urządzeń.

iPhone 5 SE i iPad Pro 9,7 bez niespodzianek
foto: materiały prasowe

Po sukcesie, jaki odniósł duży, wyposażony w ekran o przekątnej 12,9 cali iPad Pro Apple zdecydowało się na wprowadzenie do sprzedaży drugiego modelu z tej linii. Tak jak w przypadku iPhone’a SE, mamy do czynienia ze zmniejszoną wersją flagowego modelu.

Dane techniczne iPad Pro9,7 cala

Do ekranu o przekątnej 9,7 cali sentyment czuje nie tylko Apple – ekran o takim rozmiarze miał pierwszy tablet producenta – ale także użytkownicy, którzy zakupi łącznie ponad 200 mln urządzeń z wyświetlaczem o tej wielkości.

Apple przekonuje, że jest to idealny rozmiar – wystarczająco duży, żeby można było na nim wygodnie pracować, ale i na tyle mały, że nie sprawia kłopotów podczas transportu.

Nowy iPad Pro 9,7 waży 450 gramów i został wykonany dokładnie w taki sam sposób i z takich samych materiałów, z jakich zbudowane jest pierwsze, duże wcielenie tabletu oznaczone jak Pro. Apple chwali się, że ekran ma jasność 500 nitów (wartość lepsza o 25% od iPada Air 2), przy zmniejszeniu ilości odbijanego światła o 40% (znów w porównaniu do ekranu iPada Air 2) daje zdecydowanie wyraźniejszy i naturalny obraz.

foto: materiały prasowe

Naturalność była kluczową wartością dla inżynierów Apple – jedyną nową dla urządzeń Apple funkcją zaprezentowaną podczas konferencji był True Tone Display. Tablet mierzy parametry światła otoczenia, w którym funkcjonuje, i odpowiednio dostosowuje do nich parametry wyświetlanego obrazu, tak by kolor biały na wyświetlaczu wyglądał identycznie z oglądaną w danych warunkach czystą kartką papieru.

Dzięki 4 wbudowanym głośnikom Apple udało się sprawić, że iPad Pro 9,7 jest 2 razy głośniejszy niż iPad Air 2. Największe działa producent wytoczył opowiadając o wydajności nowego tabletu, w którym zastosowano procesor A9x – najszybszy, jaki do tej pory został wyprodukowany przez Apple.

W rezultacie iPad Pro 9,7 przedstawiany jest przez twórców jako urządzenie, które może z sukcesem zastąpić komputer PC. Apple popiera swoje słowa statystykami, z których wynika, że to właśnie przesiadający się ze starszych pecetów – korporacja nie omieszkała powiedzieć, że na świecie używane jest około 600 mln komputerów PC mających 5 lat i więcej – chce uratować i wprowadzić w świat serwisów społecznościowych i nowoczesnego internetu.

foto: materiały prasowe

Zamiennikiem PC jest nie tylko z nazwy, ale i ze względu na możliwości. Jak chwali się Apple, iPad Pro 9,7 ma większą graficzną moc obliczeniową, niż konsola Xbox 360, radząc sobie bez trudu nie tylko z nagrywaniem i odtwarzaniem, ale także edytowaniem filmów o rozdzielczości 4K. Aparat fotograficzny zastosowany w tablecie jest identyczny z tym z modelu iPhone SE.

Producent postawił ponadto na obsługę Apple Pencil, integrację z Siri oraz potencjał, jaki daje ponad 1 mln aplikacji napisanych z myślą o urządzeniach linii Pro.

Cena tabletu Apple iPad pro 9,7

Za tablet Apple iPad pro 9,7 cala trzeba zapłacić co najmniej 2999 złotych (wersja z 32 GB pamięci i obsługą WiFi); bardziej zaawansowane modele kosztują odpowiednio 3699 (128 GB) oraz 4399 złotych (256 GB); cena tabletów z wbudowanym modemem wynoszą odpowiednio 3599, 4299 oraz 4999 złotych.

Jakie wrażenie zrobiły na Was nowości Apple? Wasze opinie są oczywiście mile widziane : )

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Apple #Mobile #Technologia