13.11.2017 12:30

iPhone X nie działa, gdy jest zimno

Niskie temperatury sprawiają, że ekran w iPhonie X się zamraża – na szczęście tylko w przenośni. Z telefonu nie można jednak przez kilka chwil korzystać, co zostało oficjalnie potwierdzone przez Apple. Zapowiedziano już wydanie gorąco oczekiwanej poprawki zimnego problemu.

iPhone X nie działa, gdy jest zimno
foto: kadr z wideo

Awaria pojawia się, gdy iPhone X zostanie wystawiony na działanie temperatury zbliżone do 0 stopni Celsjusza – ekran przestaje wtedy reagować na dotyk i trzeba odczekać kilka do kilkunastu sekund, zanim telefon wróci do sprawności.

Nie wiadomo, jak na tę informację zareagowali testerzy ze słonecznej Kalifornii, w której siedzibę ma Apple – być może odpowiedzieli, że u nich wszystko działa i nigdy nie trafili na podobny błąd.

Producent iPhone’ów szybko przyznał jednak, że problem istnieje i zapowiedział wydanie poprawki programowej. Nie podano, jak duża część wyprodukowanych modeli iPhone’a X może doświadczyć przerwy w działaniu ekranu wywołanej niską temperaturą – szybkość reakcji Apple może jednak oznaczać, że jest to problem dość powszechny.

"

Zdajemy sobie sprawę ze zdarzeń, w których ekran iPhone’a X tymczasowo nie reaguje na dotyk po szybkiej zmianie temperatury, w której się znajduje, na zimną. Po kilku sekundach wyświetlacz staje się w pełni sprawny. Sprawa zostanie rozwiązana w nadchodzącej aktualizacji oprogramowania. "

Inną wstydliwą wpadkę, uniemożliwiającą użytkownikom telefonów z systemem iOS 11.1 pisania literki „i” naprawiono w ciągu 3 dni. Na aktualizację usuwającą ryzyko otrzymania w kalkulatorze błędnego wyniku prostych obliczeń trzeba jeszcze poczekać.

W zimie zjawisko zamrażania ekranu po wyjęciu smartfona z kieszeni mocno dawałoby się we znaki, uniemożliwiając na przykład odebranie telefonu lub na przykład szybkie wezwanie pomocy.

Możliwość rozwiązania problemu na drodze programowanej sugeruje, że przyczyna zjawiska tkwi w systemie operacyjnym bądź aplikacji, a nie w sprzęcie – pojawiło się przypuszczenie, że winnym zamrażania ekranu w iPhonie X jest funkcja Face ID, korzystająca z czujników podczerwieni (wykrywających ciepło).

Co powiecie na ten błąd?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile