21.12.2017 16:57

myPhone Q-Smart III Plus za 399 zł z Biedronki - dobry pomysł na prezent?

Seria pozytywnych zaskoczeń i jedno uszczypnięcie przywołujące do rzeczywistości – tak prezentuje się smartfon myPhone Q-Smart III Plus, który można kupić w Biedronce za 399 zł. Czy będzie dobrym prezentem świątecznym?

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Polski producent po raz kolejny przygotował ciekawą propozycję w cenie 399 zł – poprzednio był do myPhone Prime 2, telefon z metalową obudową, który bez wstydu może pokazywać się w obecności droższych ponad 10 razy iPhone’ów.

Dostępny w sklepach Biedronki od 21 grudnia 2017 model myPhone Q-Smart III Plus jest pod kilkoma względami lepszy od kosztującego tyle samo poprzednika – chociaż trzeba było w zamian za to poświęcić wykonanie obudowy z odpornego metalu.

Zamiast tego mamy powrót do plastiku – i tak naprawdę, nie jest to zła decyzja. Smartfon dobrze leży w dłoni i jest wyczuwalnie lżejszy (myPhone Prime 2 potrafi dawać się we znaki swoją wagą przy dłuższym używaniu) przy zachowaniu zbliżonych wymiarów oraz identycznego, dużego na 5,5 cala ekranu.

myPhone Q-Smart III Plus – zaskoczenia na Plus

Wyświetlacz, pracujący z rozdzielczością 1280x720 punktów, wykonano w technologii IPS. Mimo dużych rozmiarów, tylko bardzo wprawne oko zauważy na nim pojedyncze piksele – obraz jest ostry i dobrej jakości. Kłopotów z odczytaniem informacji z myPhone Q-Smart III Plus nie powinny więc mieć osoby starsze, ze wzrokiem wymęczonym przez życie.

Dobre wrażenie robi także aparat. Został wyposażony w matrycę 8 Mpix i robi zaskakująco dobre zdjęcia – trzeba tylko wystrzegać się trybu HDR, który serwuje fotografie prześwietlone. Zdjęcia robione smartfonem myPhone’a nie dorównają oczywiście ujęciom robionym przez flagowce, trzeba jednak cały czas pamiętać o cenie urządzenia, wynoszącej 399 zł. Model Q-Smart III Plus można spokojnie stosować jako podstawowy aparat fotograficzny.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Dobrze na kulturę pracy smartfona działa wyposażenie go w 2 GB RAM. Pamięci na pliki (i system operacyjny) jest 16 GB, z czego dla użytkownika dostępnych jest około 10 GB. W razie potrzeby do telefony można włożyć kartę microSD, dorzucając nawet dodatkowe 128 GB.

Telefon obsługuje Dual SIM nie wymagający podejmowania trudnych decyzji, czy jeden slot chcemy przeznaczyć na kartę SIM, czy też może na kartę pamięci – pod obudową można znaleźć trzy gniazda, z których można korzystać jednocześnie bez przeszkód.

Telefon działa pod kontrolą czystego Androida 7.0 Nougat, co gwarantuje szybką pracę systemu oraz długą żywotność telefonu – zgodne z nim aplikacje będą pokazywać się jeszcze przez lata.

myPhone Q-Smart III Plus – ograniczenia budżetowe

Żeby uzyskać niską cenę modelu Q-Smart III Plus producent musiał zrezygnować z części spotykanych w droższych telefonach funkcji.

Smartfon nie jest więc wyposażony w moduł łączności LTE – transmisja 3G jest wolniejsza i charakteryzuje się większymi opóźnieniami. Bez większych przeszkód uda się jednak przeglądać strony internetowe czy oglądać filmy w serwisie YouTube, o ile nie zapędzimy się za bardzo z wymogami dotyczącymi rozdzielczości. Z materiałami 720p, a więc pasującymi do ekranu, nie będzie problemów.

Zauważyć trzeba także brak obsługi sieci Wi-Fi w standardzie 802.11ac - myPhone Q-Smart III Plus obsługuje najpopularniejsze (i najbardziej zatłoczone) pasmo 802.11n, przez co przesyłanie w domowej sieci bezprzewodowej może czasami spowalniać.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Największą wadą wynikającą z obniżania kosztów produkcji jest zastosowanie starszego procesora. Układ MTK6850 jest wyposażony w 4 rdzenie i pracuje z maksymalnym zegarem 1,3 GHz. Jego wydajność jest wystarczająca do podstawowej pracy – z dzwonieniem, przeglądaniem internetu czy oglądaniem filmów poradzi sobie bez najmniejszej zadyszki.

Problem pojawi się, gdy telefon będzie miał służyć także do grania – tu trzeba nastawić się na możliwość uruchamiania starszych i prostych tytułów. Nawet Pokemon GO, gra zdawałoby się nie mająca przesadnie dużych wymagań, będzie zwalniać chwilami w sposób uniemożliwiający komfortową rozgrywkę.

myPhone Q-Smart III Plus – czy warto kupić?

Smartfon myPhone Q-Smart III Plus to dobra propozycja dla osób, które od telefonu oczekują dużego, wyraźnego ekranu oraz używają do głównie do kontaktów z innymi. W takich zastosowaniach urządzenie sprawdzi się znakomicie – 5,5-calowy wyświetlacz znakomicie uprzyjemnia korzystanie ze smartfona.

Mniej zadowoleni będą użytkownicy, którzy lubią relaksować się grając – oni powinni rozejrzeć się raczej za modelem oferującym nieco większą wydajność, na przykład (także spotykanym czasami w Biedronce) modelem myPhone Luna II.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile