25.03.2019 12:07

WhatsApp vs. fake news - nowa funkcja komunikatora

Komunikator internetowy WhatsApp szuka nowych sposobów na walkę z fake newsami. Wprowadził nową funkcjonalność, która ma w tym pomóc.

whatsapp
fot: shutterstock

WhatsApp eksperymentuje z kolejnymi narzędziami, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się fake newsów. W przeszłości, wiele z nich było nawet śmiertelne w skutkach. Tym, razem zamiast banowania użytkowników Facebook udostępnia narzędzie, pozwalające zobaczyć ile razy wysyłana wiadomość była już przekazana dalej. Na razie tylko w aplikacji w wersji beta na smartfonach z Androidem, ale niewykluczone, że funkcjonalność zostanie niedługo rozszerzona na finalną wersję aplikacji i wszystkie urządzenia.

WhatsAppa wojny z fake newsami ciąg dalszy

Po głośnej sprawie z lalką Momo, która miała kończyć się w niektórych przypadkach nawet śmiertelnie, WhatsAp na poważnie wziął się za walkę z fake newsami. Od marca 2019 roku Facebook wprowadza w aplikacji coraz to nowe funkcje, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się fałszywych informacji. Nie bez znaczenia pozostał też fakt, że nagonki za pośrednictwem łańcuszków przekazywanych w aplikacji doprowadziły do 12 śmiertelnych przypadków pobicia w Indiach. Nie zapobiegł im nawet fakt, że aplikacja wprowadziła restrykcje związane z wiekiem i dozwolona została od lat 16.

Nowa funkcja WhatsAppa pokazuje, ile razy przekazana została wiadomość, którą wysyłamy. Na razie funkcjonalność ograniczona jest do wiadomości wychodzących, jednak jej zalety tak czy inaczej mogą być wystarczające. Tak czy inaczej, sprawi ona, że dwa razy zastanowimy się przed udostępnieniem czegoś na komunikatorze. Masowo przekazywane wiadomości są niemałym problemem WhatsAppa.

Do tej pory można je było bardzo prosto rozprowadzać – komunikator powalał przesłać otrzymaną wiadomości do 256 kolejnych odbiorców. Liczba ta została znacznie ograniczona w lipcu 2018 roku – od tamtej pory limit wynosił maksymalnie 20 odbiorców, o ile nie mieszkało się w Indiach. Tam WhatsApp pozwalał na przekazanie informacji do nie więcej niż 5 nowych osób.

WhatsApp a problemy ze stabilnością

Oprócz problemów związanych z fake newsami WhatsApp miał też ostatnio nie małe problemy techniczne. Do nich zaliczyć należy, między innymi, losowe kasowanie wiadomości z telefonów, pokazywanie historii konwersacji obcym ludziom czy plagiaty aplikacji, dostępne do pobrania w Google Play.

Przekazujecie znajomym łańcuszki na komunikatorach?

Marcin Czajkowski