26.04.2016 16:03

TOP 10: Technologie, które są starsze niż myślicie

Nasz świat zmieniany jest przez postęp technologiczny w coraz szybszym tempie. Często jednak urządzenia, które uważamy za nowinki, pojawiły się po raz pierwszy długie lata temu.

TOP 10: Technologie, które są starsze niż myślicie
foto: kadr z wideo

10. Gry komputerowe i wideo

Kiedy powstały gry komputerowe? Większość osób, która interesowała się tym tematem, jako datę poda 1972 rok – debiut rynkowy Ponga, powstanie legendy Atari, wysyp automatów i pojawienie się domowych konsol.

Produkcja, choć uznawana za pierwszą, która odniosła komercyjny sukces, została pobita o rok przez automat Computer Space. Ta gra z kolei była inspirowana przez zaprezentowany w 1962 na Massachusetts Institute of Technology roku tytuł Spacewar. Na niej wzorowano też między innymi pochodzące z 1979 roku Asteroids.

W poszukiwaniu pierwszej gry na sprzęcie elektronicznym trzeba się jednak cofnąć jeszcze dalej. W 1958 roku powstał Tennis for Two – niestety jego twórca nie miał możliwości pokazania swojego dzieła szerokiej publiczności.

Dr William Higinbotham pracował bowiem wtedy w Brookhaven National Laboratory, zajmując się tworzeniem symulacji trajektorii rakiet oraz odbijających się piłek. Naukowiec zdał sobie sprawę, że obserwowany na ekranie oscyloskopu program można przerobić na coś zdecydowanie ciekawszego.

Gra wykorzystywała sprzęt i programy stworzone dla wojska, Higinbotham nie mógł więc pochwalić się nią publicznie.

Jego dzieło nie było jednak pierwszą grą, która została stworzona – ta pochodzi z roku… 1948. Nazwano ją Cathode Ray Tube Amusement Device. Komputer umożliwiając jej uruchomienie miał rozmiary szafy i działał dzięki lampom katodowym. Pokrętła pozwalały na zmianę prędkości i trajektorii wystrzeliwanych pocisków, zadaniem było trafienie w wyznaczony punkt ekranu, na którym ręcznie trzeba było nakleić wizerunek samolotu.

9. Druk 3D

Wielu słyszało o możliwości drukowania trójwymiarowych obiektów, nieliczni mieli okazję zobaczyć ten proces w akcji, a zaledwie garstka może pochwalić się posiadaniem drukarki 3D.

Nowoczesne urządzenia zaczęły pojawiać się na rynku po 2009 roku, obiecując rewolucję polegającą na zindywidualizowaniu produkcji. Nieprzypadkowo właśnie wtedy nastąpił boom – w tym właśnie roku wygasł należący do Stratasys patent dotyczący budowy sprzętu. Przedsiębiorstwo koncentrowało się wcześniej na rynku biznesowym, nie wyrażając zainteresowania oferowaniem swoich urządzeń klientom indywidualnym.

Pierwsza działająca drukarka 3D została zaprezentowana w 1981 roku w Japonii. Urządzenie wykorzystywało fotopolimery w stanie ciekłym do tworzenia kształtów warstwa po warstwie. Trzy lata później w innym ośrodku opracowano sposób na szybsze utwardzenie tworzonych kształtów (wykorzystywano do tego laser) oraz umożliwiono wykonywanie wydruków na podstawie plików z odpowiednimi danymi.

Urządzenia były używane głównie do tworzenia prototypów pokazujących wygląd docelowych urządzeń. W 1992 roku miał miejsce przełom – opracowano drukarkę 3D, która używała sproszkowanej substancji zamiast płynu – pozwoliło to na wykonywanie kształtów, które wcześniej pozostawały poza zasięgiem technologii.

Pomysł na granie na drukarkach 3D muzyki wydaje się być jednak całkiem świeży.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #TOP